Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

kopanje nosa

branka

Molim Vas za jedan savjet. Moja dvogodišnja djevojčica često kopa nosić, te mi bake savjetuju da prekontroliram da li možda nema gliste. Da li je potrebno nositi stolicu na analizu ili se može dati kakav lijek predostrožnosti radi? Unaprijed hvala.

Dr. Darko Richter

To je po malo zastarjelo uvjerenje koje se temeljilo na ranijim vrlo čestim infestacijama glistama, koje, ako bi bile masivne, znale bi tu i tamo prolaziti i nosom ili biti povraćene. No, to najvjerojatnije nema nikakve veze s vašoj djevojčicom, kojoj, ako baš želite, možete dati lijek VERMOX, sirup, 2 × 1 žl. kroz 3 dana, jer niti danas infestacija glistama i glisticama nisu baš iščezle, no masivne su izuzetno rijetke. Dijete kopa nos iz navike, ili ako ga nešto u nosu smeta, pa to možete provjeriti kod otorinolaringologa (da li joj iz npr. jedne nosnice stalno curi iscjedak - to bi mogao biti znak da je u nos nešto ugurala), no gliste, da joj prolaze kroz nos, sigurno vam ne bi izbjegle oku.