Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Dojenačka žutica

Blaženka

Lijepi pozdrav!
Moja četveromjesečna kćerkica dugo je imala dojenačku žuticu (bilirubin je po otpuštanju iz bolnice bio 16.5). Bjeloočnice su joj bile žućkaste mjesec i pol dana, puno je spavala, sve do nedavno imala je večernje napade neutješnog plača (kolike?). Inače porod je bio terminski, bila je teška 3 kg i duga 47 cm.
Prošli tjedan je na redovnom pregledu utvrđeno da kasni u motoričkom razvoju. Usto drži glavicu nagnutu na jednu stranu (ima položaj kiflice), pa smo isli fizioterapeutu koji nam je pokazao neke vježbice.
Moje je pitanje: je li sporiji motorički razvoj posljedica žutice? Čitala sam da ona može imati toksično djelovanje na mozak ili čak izazvati cerebralnu paralizu. Je li to točno i mislite li da je u redu sto nisu poduzimane nikakve mjere bržeg liječenja žutice? Moja liječnica mi je kao jedini lijek savjetovala često dojenje.
Hvala!

prof dr sc Ana Votava-Raić

Štovana gospođo Blaženka, vrijednost bilirubina koju ste naveli ne ugrožava središnji živčani sustav novorođenčeta; ovo vrijedi to više što se (najvjerojatnije) radi o ukupnom bilirubinu, a samo je jedna njegova frakcija (nekonjugirana) potencijalno opasna. Produžena je žutica, zbog mnogobrojnih razloga, česta pojava koja u pravilu spontano nestaje u vremenu koje se ne može precizirati i koje je individualno, odnosno razlikuje se od djeteta do djeteta. Vaša pedijatrica pravilno Vam je savjetovala prirodnu prehranu (s obzirom na dob djeteta, preporula vrijedi i danas), koja, međutim, nije terapijska mjera prije postojeće žutice. Svakako Vam preporučam, s obzirom na Vaša zapažanja, redovite kontrole, a ako Vaša liječnica smatra potrebnim, naša Vam Klinika za pedijatriju stoji na raspolaganju. Možete se javiti i meni osobno na klinički telefon:
01 4552 333. Do eventualnog susreta, upućujem Vam srdačan pozdrav !