Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

krvarenje u pleksuse

tasha159

Poštovani!

Beba je stara 2 mjeseca, prilikom poroda nastao je kefalhematom koji se vrlo brzo povukao, na prvoj kontroli sa 3 i pol tjedna više ga nije bilo, ali je doktorica ipak preporučila UZV glave. Nalaz je slijedeći: koštane strukture su uredne, falks medijalno bez pomaka mozgovine koja je uredne giracije i ehogenosti. Simetrični su frontalni rogovi uz uredan protok kroz 3. i 4. klijetku. Uz pleksuse susp. krvarenje. Pratiti neuro razvoj.
Zbunjuje me ta sumnja na krvarenje, šta to znači i koje su moguće posljedice?

Unaprijed zahvaljujem.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Oko 30% djece rođenih normalnim porodom ima određeni stupanj krvarenja. Pleksus i nije dio mozgovine riječ je o kapilarnoj mreži koja stvara likvor. Ovakav nalaz ne upućuje na povećani rizik neurološkog razvoja.

Beogradjanka

Postovani, beba je rodjena prirodnim putem sa kefalhematomom 3x4cm. Ima 3ipo meseci
Ima blagu asimetriju tonus misica, blagu hipotoniju. Beba je inace bas srecna, igra se, mlatara rukama, pokusava da se okrene.
Uz mozga je sledeci
Bmk komprimivane, lumen se ne prikazuje, fl.chr volumiramih nervnih ivica, ihf 5.6mm, vidlde falks cerebori, sah 3.8mm, perennium uredne strukture,

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Potrebna je kontrola ultrazvuka mozga p preventivno provođenje razvojne gimnastike (fizikalne terapije).

Beogradjanka

Vec idemo na fizikalnu terapiju, i vec se vidi poboljsanje.
Da li je uz nalaz za brigu? Da li moze da ostavi neke posledice?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nije za očekivati neke značajnije posljedice, riječ je o krvarenju blažeg stupnja i uz razvojnu gimnastiku, ishod bi trebao biti povoljan. Već uočene pozitivne promjene potvrđuju da će sve biti uredu. Svakako se pridržavajte uuta vezanih za terapiju i režim kontrola.