Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Masti i škrob u stolici

vegetaa

Poštovani,
imam sina starog 19 mjeseci kojemu je nalaz na masti i škrob u stolici pozitivan.
Rođen je s 3200 g i 50 cm. Urednog razvoja, sada je na 12,5 kg i 84 cm. Otkako smo krenuli s dohranom stolice su mu bile mekše. Bio je dosta izbirljiv oko hrane, ali je pio puno mlijeka i dobro napredovao pa nisam tome pridavala neku osobitu važnost. Ima dnevno 4-5 stolica, pije ad hipp combiotik 2.
Sa otprilike 16 mjeseci počinje buđenje noću uz grčenje koje traje jedno 2 mjeseca. Sa godinom i pol dobije proljev koji je trajao oko 5 dana s blagom temperaturom. Na preporuku pedijatra, davala sam mu bademovo mlijeko kao zamjenu za ad i tada mu se stolica formirala. Nakon viroze, vraćam ga na ad i stolica ponovno postaje mekana. Zbog toga smo dobili od pedijatra uputnicu za vađenje IgE, FPS skrining nutritivnih alergena, te analiza stolice na parazite i bakterije, krv, mast i škrob.
Analiza krvi je sljedeća:
KS
Leukociti - 6,63 (6-16)
Eritrociti - 4,75 (4-5)
Hemoglobin - 131 (109-138)
Hematokrit - 0,368 (0,32-0,404)
MCV - 77,5 (73,8-89,4)
MCH - 27,6 (24,3-29,2)
MCHC - 356 (300-350) - H
RDW-KV - 13,2 (11,9-16,2)
Trombociti - 236 (150-450)
MPV - 8,9 (6,9-11,3)

DKS
Neutrofilni granulociti 1,26 (2,5-7,2) - L
Limfociti - 3,98 (2-6,6)
Monociti - 0,73 (0,22-1,51)
Eozinofilni granulociti - 0,0 (0-0.7)
Bazofilni granulociti - 0,0 (0-0,2)
Nesegmentirani granulociti - 0,33 (0-0,3) -H
Neutrofilni granulociti - 19,00 (23 - 66) - L
Limfociti - 60 (18-60)
Monociti - 11 (5-13)
Eozinofilni granulociti - 0,0 (0-6)
Bazofilni granulociti - 0,0 (0-2)
Nesegmentirani granulociti - 5,0 (0-3) - H
Reaktivni limfociti - 5,0 (0)

Biokemija
CRP - 2,1 (0,1-2,8)

Stolica
Hemoglobin - negativan
Rotavirus, adenovirus - negativan
Salmonela, Shigella, Campylobacter, E.Coli - negativan

Na temelju ovih nalaza pedijatar zaključuje da je virusni proljev. Ostale nalaze smo čekali mjesec dana.
Nakon proljeva do danas, pije ad, stolice 4 dnevno mekane. Jede sve. Kako koju noć se budi i vrišti. Spava samo na trbuhu. Preko dana nema nikakvih tegoba.
Nalazi na alergije su sljedeći:
Imunoglobulin E - 34 (<60)
FPS skrining nutritivnih alergena - negativan

Stolica
Masti u stolici - pozitivan
Škrob u stolici - pozitivan

Referentne vrijednosti za masti i škrob: negativan

Pedijatar kaže da je nalaz u redu.
Na pitanje o masti i škrobu kaže da to nije problem, a njegovo plakanje po noći je zato što je takav.
Ne razumijem čemu uopće pretraga na masti i škrob ako je na loš nalaz samo odmahnuo rukom.

Mislite li da trebam inzistirati na pregledu gastroenterologa?

Isprike na pisanju možda nepotrebnih detalja i unaprijed hvala na odgovoru.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema svemu nema uvjerljivih znakova da postoji alergija na namirnice. Nalaz škroba i masti u stolici je nespecifičan i u kontekstu svega vjerojatno nema nikakvog značaja. Preporučam pregled urina a gastroenterologa ako su smetnje jako izražene i ako ste zabrinuti. Može se napraviti i ultrazvučni pregled trbuha i moraćnih organa. Uvedite probiotske gljivice Saccharomyces boulardii kroz par tjedana.