Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

mokrenje

mama

Imam dvije djevojcice, jednu od 27mj. i drugu od 5,5mj. Starija je recimo dobro podnijela dolazak bebe. U tome joj je posebno, mislim, pomogao otac koji joj se maximalno posvetio. DAnas, iznenada, poslije duzeg vremena mokri izvan tute, namjerno. Pretpostavljam da se osjeca zapostavljeno, ne znam. Kako da reagujem? Boji se da sta dalje ne "pokvarim". Hvala na strpljenju.

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Cijenjena gospođo, najbolja reakcija je strpljenje i nadalje pažnja posvećena djetetu. Nasuprot tome, svakako najgora će biti primjena bilo kojeg oblika "strogog" postupka. Međutim, u Vašu pažnju spada i promatranje djeteta; pod psihičkim smetnjama nerijetko promakne i organska bolest. Naime, dijete može nekontrolirano mokriti npr. i zbog upale mokraćnog sustava. No, razlikovati jedno od drugoga možete samo Vi. Srdačan pozdrav.