Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Mokrenje

bubi5

Poštovani,

Moja curica će za par dana navršiti 15 mjeseci. Rođena je s 3600 kg, sada ima 11,20 kg. Nikad nije bila nešto revna u pijenju tekućine, sada
dnevno jedva popije 3,5-4 dcl vode, u 2 obroka još pojede po 2,2 dcl mlijeka pomiješano s čokolinom ili nečim sličnim, pojede 1 jogurt i juhe
oko 1-1,5 dcl s povrćem i to je ukupno sva tekućina tokom dana. Uvijek nastojim da popije što više baš čiste tekućine jer je kao beba imala eserihiju u
mokraći, pa me strah da joj se opet ne pojavi.

U zadnje vrijeme nekako više mokri, čak joj zna i promočiti pelena, i to tokom noći jer prije spavanja popije najviše od one ukupne količine vode koju sam
gore navela. Znam da nije dobro piti toliko pred spavanje, ali eto-mislim se da bar tada nešto popije kad danju slabo. Boca joj čini mi se dođe kao utjeha za
uspavljivanje, jer dudu ne koristi.
Brine me što sad toliko mokri, a i prije je toliko ukupno tekućine uzimala pa mi nije jasno kako sad toliko puno mokri. Možda je prije, kad je bilo više vruće,
dio gubila znojenjem, pa je zato manje mokrila, ne znam. Da li je to mokrenje nešto što me treba brinuti, i da li to upućuje na neku bolest?

Unaprijed zahvaljujem.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ne čini mi se da postoji neki zdravstveni problem. Kada je hladnije, organizam gubi manje vode hlapljenjem (znojem) a krvne žile budu sužene pa se javlja relativni višak vode u tijelu. Ipak, zbog podatka o infekciji u dojenačkoj dobi, napravite pregled urina i urinokulturu.

bubi5

Zahvaljujem na odgovoru. Ja sam mislila da možda, ne daj Bože, ima osnova za sumnju na šećernu bolest.
Također me zanima do kada se velika fontanela treba zatvoriti. Njoj je pri rođenju bila 3x3, sad je manja ali još uvijek
otvorena. Čak joj je i mala bila otvorena, pa se zatvorila.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Može biti otvorena i sa navršene 2 godine, varijacije normale su dosta velike.