Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Nedostatak IgA

lolala1981

Postovani,

Imala bih pitanje vezano uz dijete sa Ring 18 sindromom koje ima nedostatak IgA. Zbog ucestalih infekcija 2004. godine mu je na Rebru preporuceno davanje polivalentnog humanog gama globulina. Dijete je to primalo sve do 2011. godine svakih mjesec dana. U tih 7 godina nije nijedanput bio bolestan. Dok je primao IgA je bio u granicama normale. Cim je prestao primati imunoglobuline IgA je ponovno pao. Zadnje nalaze smo radili sada u 12 mjesecu 2018. godine. Nalazi su:

IgA 0.0 (0,8-4,5)
IgM 1.0 (0,5-3,0)
IgE 0.100 <100
IgG 15.04 (5,49-15,84)
Subklasa IgG1 10.33 (3,62-10,27)
Subklasa IgG2 3.84 (0,81-4,72)
Subklasa IgG4 <0.01 (0,05-1,99)

Dali po ovim nalazima bi po vasem misljenju trebalo ponovno poceti sa primanjem supstitucije imunoglobunina ili ne?

Dijete je ovako sklono infekcijama, pogotovo cim je netko u blizini bolestan. Upravo zbog toga izbjegavamo kolektive i okupljanja veceg broja ljudi, pogotovo u zimi. Isto tako cim djetetu krene prehlada. curenje nosa, odmah mu krene bronhitis. I to se desava unazad 3 godine, u zimskom periodu, nakon sto je 2015 godine dijete preboljelo gripu. Do tada dijete nije bilo sklono bronhitisima. Dali bi po vasem misljenju trebalo jos kakve nalaze uciniti?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Teško da mogu biti mudriji od imunologa na KBC-u Rebro, stoga ako mislite da treba zatražiti drugo mišljenje to treba učiniti kod drugog pedijatrijskog imunologa. Iz mog iskustva nedostatak IgA nije djeci predstavljao poseban problem, jedino treba znati da u slučaju potrebe primanja transfuzije taj podatak treba naglasiti transfuziologu/anesteziologu. Potencijani problem vidim u nedostatku IgG4 potklase antitijela. Rekao bih da bi bio korisno i sasvim bezbjedno cijepiti dijete (ako do sada nije) protiv invazivnih sojeva pneumokoka i protiv meningokoka (A,C,w,Y i protiv B soja) pri čemu treba pratiti odgovor - titar antitijela jer se može očekivati slaba zaštitnost cjepiva pa ih treba dati u više navrata nego uobičajeno. No i o tome treba porazgovarati s imunologom ili pedijatrijskim infektologom. Nemam iskustava s ring 18 kromosomom.