Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

neurodermitis i alergija

Lidija

Zanima me homeopatsko liječenje i alegro testiranje bio rezonanacom. Da li je moguće takav tretman provesti u Hrvatskoj i gdje?

Dr. Darko Richter

Ne mogu vam odgovoriti na ovo pitanje jer, jednostavno, nemam o tome informacija. Ne znam tko bi se time bavio. Kao pedijatar - alergolog, mogu vas samo izvijestiti da o alergološkom testiranju biorezonancom nisam još nikada u stručnim krugovima čuo niti riječi, čak niti kritike, niti u nas niti na europskim i svjetskim kongresima alergologa koje barem jednom godišnje pohađam. Što se tiče homeopatske terapije neurodermitisa, ona može djelovati kao sve druge mjere u toj bolesti: s vremenom se promjene na koži spontano smiruju, povlače, ili čak skoro potpuno povuku, pa to svatko, pa i homeopatski iscjelitelj, može pripisati baš svojoj terapiji. Ipak, olakšanje će djetetu (pretpostavljam da imate dijete s neurodemitisom) prije svega pružiti korektna stručna terapija dermatologa ili alergologa. Čim tražite alternativna rješenja, čini mi se da vam nije jasna priroda i spontani tijek bolesti, tj. da je vaše traženje odraz određene konfuzije. Ako i poslije vama razumljivog stručnog objašnjenja i dalje ne možete prihvatiti činjenice, onda i ja kao stručnjak i čovjek mogu prihvatiti da tražite bilo kakav izlaz, makar posve neverificiran. To je ljudski, iako nije bez opasnosti, u prvom redu zbog propuštanja stručno ispravne terapije. Možda ste mladi, ali ja pamtim nekog dra Balu u Libanonu koji je prije 20-ak godina liječio tumore, razne domaće iscjelitelje, neku Kineskinju koja je liječila šećernu bolest još nedavno u Zagrebu i nešto prije u Ljubljani, pa od svega ništa, ili šteta za pacijente (navodno je bilo i slučajeva dijabetičke kome i sudskih procesa zbog propuštanja prave terapije dijabetesa). Dođite na konzultaciju u Alergološku ambulantu Klinike za pedijatriju - Šalata, petkom.

Dr. Darko Richter

Još jedan dodatak. Provjerio sam članke o biorezonanciji i pronašao ukupno 19 publikacija, od kojih su 2 u signifikantnim medicinskim časopisima. Jedna se odnosi na klinički pokus biorezonancije kao terapije neurodermitisa (atopijskog dermatitisa) u Davosu u Švicarskoj 1997. godine, kada je nakon 1,5 godine usporednog liječenja bolesnika biorezonancijom (oni kažu bioresonance information therapy, skraćeno BIT) i uobičajenim mjerama, zaključeno da biorezonancija ni u kojem pogledu ne poboljšava stanje, a još je jako skupa. Drugi članak više je preglednog tipa. Možete ga sami pročitati:

Novel unconventional therapeutic approaches to atopic eczema.

Worm M, Henz BM.

Dermatology. 2000;201(3):191-5.

Department of Dermatology and Allergy, Charite, Humboldt University, Berlin, Germany. Margitta.Worm@charite.de

Atopic eczema is a chronic, recurrent, multifactorial skin disease, and, accordingly, there are numerous therapeutic options for its symptomatic treatment. Conventional medications are however often unsatisfactory for many patients because of adverse effects on long-term use. For this reason, patients often readily welcome unconventional therapeutic approaches. We present here a selected number of such treatment modalities, namely gamma-linolenic acid, Chinese herbal tea, diets eliminating allergens, pseudoallergens, metal salts and sodium, and bioresonance. When stringent scientific criteria are applied in the evaluation of such study results, none of the reviewed alternative treatments provides unequivocal, convincing evidence of its efficacy, even when double-blind, placebo-controlled studies are available. With Chinese herbal tea, potentially serious adverse effects should be considered as well. Any new type of unconventional therapy should thus be thoroughly evaluated and shown to be equal or superior to conventional treatments with regard to both efficacy and tolerability before it is recommended for use in clinical practice.