Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

podhladenost

Rina

Nocas se desilo nesto u sto bas i nisam mogla vjerovati!
Naime, moja 18 mjesecna curica po noci se otkrila i sve bi bilo normalno da u stanu nije tako hladno.
Probudilo me njezino zapomaganje. Kada sam joj prisla vidjela sam da se sva trese. Na opip nije imala temperaturu i kad sam joj izmjerila istu bilo je 36,5 u guzi - znaci podhladenost. Trebalo nam je dobrih 45 min da je vratimo u normalu uz topli caj i pokrivace te nasu toplinu tijela.
Recite mi, da li je to moglo ostaviti ikakve posljedice na nju.
Nadalje da li smo trebali ikako drugacije postupiti.
Napominjem da sam odmah zvala dezurnog pedijatra u ........ koji mi nije mogao (rauzmljivo) dati nikakvi konkretni savijet.
Zahvaljujem na odgovoru!

Dr. Darko Richter

Nakon što ste ustanovili da se dijete vjerojatno pothladilo, postupili ste posve normalno i ujedno medicinski ispravno. Nema nekih ozbiljnijih posljedica od ovako kratkotrajne i relativno plitke pothlađenosti. Dijete se nakon pothlađivanja najčešće malo duže naspava. Ako se ujutro bude normalno ponašalo, mislim da ne trebate dalje brinuti.