Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

?

daria

Kći ima 9 g. žali se na bol u desnoj bradavici (samo na dodir). Ta je bradavica malo tvrđa i za nijansu tamnija od druge (nema modrice). Nije se udarila (barem tako misli). Bavi se sportom i u zadnje vrijeme čini mi se da ima "bolji" apetit. Da li su u pitanju hormoni ili ......?
Hvala unaprijed.

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Cijenjena gospođo, teško je odgovoriti. Niste naveli razvijenost Vaše kćerke, ni ostale tjelesne karakteristike. No, vjerujem, da nisu "u pitanju hormoni...", bar ne za sada. Međutim, čini mi se da je najbolje počekati jedno kraće vrijeme (recimo - tjedan ili dva) sa slijedećom namjerom: možda će se stanje srediti samo od sebe (što me ne bi iznenadilo), možda će potrajati uz pojavu drugih simptoma, pa ćete morati otići kod pedijatra radi pregleda i ev. nekih pretraga. U svakom slučaju, nema razloga za brigu. Vas i Vašu kćerku srdačno pozdravljam.

daria

Visoka je 1,33 m, teška 30 kg, izrastaju joj stidne dlačice i dlačice iznad usana.. čini mi se da se mijenja. No, je li to početak puberteta?
Hvala najljepša na odgovoru

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Cijenjena gospođo, moguće je da se radi o nekom pred-pubertetskom periodu. No, i dalje mi se čini da vrijedi počekati - naravno - razumno vrijeme. Inače, za svaku je preporuku Zavod za endokrinologiju Klinike za pedijatriju na Rebru (centrala: 01 23 88 888). Mnogo pozdrava uz preporuku da manje brinete.