Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

kocka šećera

željko

Imam dvogodišnjaka koji povremeno traži i pojede kocku ili dvije šećera.Šećer traži samo kod bake, kod nas roditelja ne traži. To nije svakodnevna pojava ali me zanima zbog čega traži šećer. Inače, normalno jede i pije, jede i voće i slatkiše ( ne u velikim količinama), nije bio ozbiljno bolestan-osim prehlada.
Da li to na nešto upućuje ili to kod bake radi iz navike?

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Cijenjeni gospodine, vjerojatno se Vašem sinu šećer sviđa, a baka je popustljivija. Sklonost prema slađoj hrani individualna je osobina koja može i u iste osobe biti prolazna i promjenljiva. Ništa ne pokazuje na patologiju, a oprez je potreban sa zubima. Naravno, teško je dvogodišnjaka natjerati da opere i ispere usnu šupljinu. Mnogo pozdrava.