Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

održavanje bočica

january100

Poštovani,
zanima me Vaše mišljenje o sterilizaciji bočica za bebe.
Beba ima 3 i pol mjeseca, rođena u terminu. Kako je beba u početku jako teško prihvaćala dojku, od prvog dana kombiniramo dojenje/izdajanje i adaptirano mlijeko s tim da i dalje jede nešto više ad-a.
Ono što mene muči je način održavanja bočica, sisača ali i samih dijelova izdajalice. Nakon svakog korištenja sve operem u blagom deterdžentu za pranje dječjih bočica te stavljam u električni sterilizator. Moram napomenuti kako koristimo samo plastične bočice za hranjenje.
No, u zadnje vrijeme čitam o mogućem otpuštanju mikroplastike prilikom sterilizacije (iako su sve kupljene bočice 'BPA free') te da se još ne zna u kojim količinama se otpušta niti kakvog utjecaja ima na zdravlje, ako ga ima.
Dvoumim se kako postupati dalje s obzirom da proizvođači bočica navode kako je potrebna sterilizacija nakon svake upotrebe dok, s druge strane, dobivam informacije od iskusnijih mama i različitih udruga/portala kako je dovoljno samo oprati bočice nakon korištenja, a sterilizirati jednom dnevno ili čak jednom tjedno.
S obzirom na navedeno, voljela bih čuti Vaš savjet – da li je i dalje potrebno sterilizirati sve dijelove bočica i izdajalice nakon svakog korištenja ili je dovoljno samo oprati blagim deterdžentom pod toplom vodom?
Unaprijed hvala i srdačan pozdrav!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nekako smo preživjeli stoljećima bez sterilizacije happy) Nema dokaza da postoji bilo kakva korist od sterilizacije. Preporučam pranje svih dijelova bočice vrućom vodom, može se koristiti sol i ocat umjesto deterdženta a nakon njegove primjene treba dulje ispirati vodom. Mikroplastika i sve što s njom ide je kompleksna priča, ne treba biti fobičan ali razumne mjere opreza su na mjestu. Maknite svu kozmetiku za dijete, a kada krene dohrana nabavljajte namirnice iz kontrolirane (organske) proizvodnje. Malo vise na ovu temu https://littledotapp.com/hr/blog/...-razvoj/o-utjecaju-kemijskih-toksina

i

https://littledotapp.com/hr/blog/rast-i-razvoj/djeca-i-suncanje