Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pečenje nakon mokrenja

Maja

Poštovani !
Molila bih za savjet . IMAM DJEVOJČICU OD SEDAM GODINA KOJA SE VEĆ NEKOLIKO MJESECI TUŽI NA PEČENJE OKO SPOLOVILA NAKON MOKRENJA . Ona pečenje osjeća na "kraju dijela iz kojeg mokri ".PEČENJE PRESTANE KADA SE NAKON MOKRENJA OPERE ILI NAMAŽE DJEČJOM ILI NEKOM DRUGOM KREMOM, ALI SE PONOVO JAVLJA NAKON SLJEDEĆEG MOKRENJA . MOKRENJE NIJE UČESTALO , A PEČENJE TRAJE I AKO SE NEPOSREDNO NAKON MOKRENJA OBRIŠE PAPIROM . HIGIJENU ODRŽAVA REDOVITO , PERE SPOLOVILO SVAKI DAN običnom vodom . NAPRAVILI SMO NALAZE MOKRAĆE , KRVI I URINOKULTURU I SVE JE U REDU . NIJE PRONAĐENA NITI JEDNA BAKTERIJA TE NIJE DOBILA NIKAKAV LIJEK , a liječnica opće prakse rekla je DA TREBA ČEKATI I DA ĆE TO PROĆI SAMO PO SEBI .MOLILA BIH VAS SAVJET ŠTO DALJE ČINITI , DA LI SE OBRATITI KOJEM SPECIJALISTI , KOJE BI JOŠ NALAZE TREBALO UČINITI, JER DJEVOJČICA IDE U ŠKOLU GDJE JE NAKOM MOKRENJA PEČE TAKOĐER ,A NIJE SE U MOGUĆNOSTI TADA OPRATI .UNAPRIJED ZAHVALJUJEM !
MAMA!

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Cijenjena gospođo Maja, niste naveli da li dijete uzima neki medikament koji se izlučuje urinom (što je, doduše, manje vjerojatno jer govorite o mjesecima..). No, urinom se izlučju i neki popularni preparati, kao npr. C-vitamin (treba obratiti pažnju i na hranu). Ovako "kemijski" promijenjen urin može u nekim (iako rijetkim) slučajevima napraviti neprilike na sluznicama i koži posebno osjetljivih osoba. Inače, preostaju Vam još dvije provjere: brisa kože neposredno uz vanjski dio uretre, pa i samog krajnjeg dijela uretre i ponovna kompletna kontrola urina. U posebnim slučajevima, treba razmotriti i psihičke uzroke mnogih, pa i ovih, smetnji. Mnogo pozdrava.