Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pfapa/alergije

alanford

Poštovani,

molila bih Vas mišljenje u vezi zdravstvenog stanja svoga sina. Ima 20 mjeseci, oko 12kg i 90cm, uredno se razvija, vesel je, razigran, aktivan, skače, trči, priča..
Unazad 14 mjeseci počele su mu se javljati povišene temperature jednom mjesečno, razmaci izmedju "epizoda" su 21-25 dana. Temperatura ide do 40.3, teško se skida i prvi dan bude najgore. Nikad nisu trajale vise od 3 dana. Osim teperature, na vratu mu bude povećan limfni čvor i grlo blago crveno (citiram pedijatricu). Prošle godine u desetom mjesecu mu je dijagnosticirana upala uha i pio je antibiotik 10 dana, u 12 mjesecu je bio prehlađen (kašljanje, nos curi) s povišenom temperaturom od dva dana. Osim ta dva slučaja dijagnoze za ostale temperature su "vrućica nepoznata podrijetla" i "povećani limfni čvorovi". U još dva navrata je pio antibiotik zbog povišenog CRP-a (oko 70) jer je pedijatrica rekla da nalazi upućuju na bakterijsku infekciju. Temperatura nije trajala ni manje ni više. U sedmom mjesecu mu je utvrđena anemija (hemoglobin 109) i nakon terapije Ferum Lekom nešto manje od mjesec dana hemoglobin mu se popeo na 123. Kako nas je pedijatrica poslala na pregled u hematologa vadili smo kompletnu krvnu sliku, diferencijalnu, hormone i vitamine, elektrofizu i specifične proteine gdje je utvrđeno da je mu je Ige 134 IU/mL.
Sve vrijednosti su u unutar ref.intervala osim Ige-a i dole navedenih:

Pretraga Rezultat Jedinica Ref. interval
Albumin (s) 64.5 % 55,8-66,1
Alfa-1-globulini (s) 4.1 % 2.9-4.9
Alfa-2-globulini (s) 13.6 H % 7.1-11.8
Beta globulini (s) 8.8 % 8.4-13.1
Gama-globulini (s) 9.0 H % 11.1-18.8
Albumin (s) 40.6 g/L 40.2-47.6
Alfa-1-globulini (s) 2.6 g/L 2.1-3.5
Alfa-2-globulini (s) 8.6 H g/L 5.1-8.5
Beta globulini (s) 5.5 L g/L 6-9.4
Gama-globulini (s) 5.7 L g/L 8.0-13.5
Albumin/Globulini (s) 1.82

Nakon toga je imao Covid u osmom mjesecu (dva dana povišena temperatura do 39,2 i umor), po rasporedu novu visoku temperaturu (do 40°C) kad smo upućeni kod reumatologa koji sumnja na pfapa sindrom i rečeno nam je da ga tijekom sljedeće epizode vrućice odvedemo na injekciju kortikosteroida da se odbaci ili uzme u obzir mogućnost pfape.
Također smo vadili krv na alergene (dermatophagoides pteronyssinus, phleum pratense, maslina, bor, ambrozija, parietaria jud., jaje, mlijeko, pšenično brašno, soja, kakao, piletina, banana) gdje su sve vrijednosti <0.1 osim jaja (0.33) i kakaa (0.15) te je vrijednost IGE-a 252 kU/L. Pedijatrica nas je uputila da napravimo prick test za što se tek trebamo naručiti. Još da napomenem, sa 8 mjeseci je imao osip u obliku crvenih flekica oko usta i po bradi i dermatolog je ustanavio atopijski dermatitis, mazali smo dva dana kortikosteroidima i od tada se (još) nije vratio.

Molim Vas za Vaše mišljenje u vezi pfape, alergije i globulina.

Unaprijed Vam puno hvala,
Ana

alanford

Oprostite, slagala sam, sin mi ima 22 mjeseca, ne 20.
Takodjer, od vrijednosti koje sam prepisivala iz zadnjeg nalaza nisam navela neutrofile koji su 2.45 x10^9/L, a referentni interval je 2.50 - 7.20.
Nadam se da mi nece trebati još jedan pokušaj da navedem ispravne podatke.

Ispričavam se i zahvaljujem

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nalazi i tijek bolesti ukazuju da je riječ o PFAPA sindromu. Kod slijedeće epizode, nakon 24-48 sati temperature, preporučam napraviti kompletnu krvnu sliku, CRP i prokalcitonin. Najčešće je CRP značajno povišen dok je prokalcitonin uredan ili tek blego povišen. Time je postavljena još veća vjerojatnost da je riječ o PFAPA sindromu. Nakon jednokratnog davanja kortikosteroida dolazi do pada temperature i normalizacije svih nalaza. Kasnije to ne mora biti u obliku injekcije, možete se dogovorriti da dobije kortikosteroidni čepić... Obzirom da sada nema nekoh značajnijih smetnji koje bi mogle biti alergijske prirode mišljenja sam da ne treba raditi prick test (manje je pouzdan od do sada načinjenih nalaza), za očekivati je da će se te blago povišene vrijednosti vremenom spustiti u normalu. Imunoelektroforeza je uredna, nema znakova slabosti imunosnog sustava.