Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

pitanje

Dragan

Interesuje me zasto cetiriipo godisnjoj devojcici cesto curi krv iz nosa u toku spavanja? Unapred hvala

prof dr sc Ana Votava-Raić

Krvarenje iz nosa (epistaxis) u dječjoj dobi nije rijetka pojava. Općenito uzevši, uzroci krvarenju mogu biti povišeni krvni tlak, neke zarazne bolesti, strana tijela, kopkanje nosa, “sklonost” krvarenju i sl. Ipak, najčešće se javlja krvarenje iz ozljeđenih proširenih krvnih žila na sluznici prednjeg dijela nosnog septuma (tzv. locus Kiselbachi). Krvarenje za vrijeme spavanja moglo bi se eventualno protumačiti većom količinom krvi uslijed snažnijeg dotoka krvne struje u to područje u vodoravnom položaju. U slučaju česte pojave, svakako preporučam kontrolu liječnika zbog uvida u opći klinički status, u vrijednosti čimbenika zgrušavanja krvi i krvne slike i zbog pregleda rinologa. U Zagrebu, na Šalati, u istoj se zgradi nalaze i Klinika za pedijatriju i Klinika za ORL, te Vam stojimo na raspolaganju.