Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

pitanje

sara

Poštovani,
naš sin od 10 mjeseci sam se podiže u sjedeći položaj i pokušava uz oslanjanje na određene stvari,da se diže na noge.Mislim da neće skoro sam stajati(a mi ga i ne forsiramo) ali sam primijetila kada stoji (kratko vrijeme)da lijevu nogu okreće prema vani sa raširenim nožnim prstima.Da li to može biti neka deformacija stopala ili ...?Takođe me interesuje da li bebe hodaju prvo na nožnim prstima ili se odmah oslanjaju na kompletna stopala.
Hvala lijepa i lijep pozdrav

prof dr sc Ana Votava-Raić

Cijenjena, 10-mjesečno dojenče u pravilu se postavlja u vertikalni položaj; u početku stoji uz pridržavanje , a kasnije i samostalno. Kako djecu kod prvih koraka pridržavamo uz lagani pokret prema naprijed, tako djeca najčešće i započinju oslanjanje na prste. Što se tiče rotacije jedne noge prema van, ne bi bilo loše da dijete vidi pedijatrijski ortoped, ne toliko zbog opasnosti od deformacije stopala, koliko zbog još jedne provjere kukova. Srdačno Vas pozdravljam.