Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

soor

tp

Djete od 13 dana dobilo je soor. Patronazna sestra savjetovala mi je da kupimo nistatin kapi. Kapamo ih vec 5 dana 4 puta dnevno po 10 kapi. Svaki dan jezik djetetu ocistim s gazicom (koliko duboko mogu). Bocice za nadohranu saki put prije upotrebe operem u tploj vodi, deterdentu, toploj vodi i prokuham. No cini mi se da se svaki dan javljaju nove naslage. Koliko dugo smijem davati ove kapi i koliko je soor opasan?Da li je potreban odlazak pedijatru?

prof dr sc Ana Votava-Raić

Štovani, soor oris (candidiasis) česta je pojava u novorođenčadi i mlade dojenčadi. Lijek koji Vam je preporučen uobičajen je, ali je doza niža od savjetovane. Ako Vam se čini da se soor pojačava usprkos Vašim naporima, savjetovala bih Vam odlazak pedijatru. Naime, u nekim, nepovoljnim situacijama, kandidijaza se može i proširiti. Srdačno Vas pozdravljam.