Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Pitanje za logopeda

nixy86

Poštovana,
Imam bebicu od 7 mjeseci i brine me što još nije počeo ugovarati slogove. On prati pogledom stvari, okrene se prema zvuku, kad ga zovem, ako nije zaigran pogleda prema meni, prevrće se, okreće se pokušava puzati, lijepo drži i hvata igračke, premješta ih iz ruke u ruku, smije se, jako voli kad mu pjevam. Ali što se njegovog glasanja tiče to su razne visine slova aaaaaaaaa i mmmmmmm, ponekad '' prducka'' s ustima i jezikom, reži i sl. Ali to je to. Dali se brinem s razlogom ili je to još uvijek u redu za njegovu dob?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Apsolutno je uredu, upravo u ovoj fazi predgovornog razvoja dijete počinje angažirati prednji dio usta (usnice) pa počinje "prduckati", raditi balončiće, gurati jezik van. U naredna 3-4 mjeseca je za očekivati da će početi vokalizirati - proizvoditi zvukove o kojima govorite.