Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Počeo se tući po glavi(6 mj)

kisica1987

Poštovani,

moj maleni je rođen u 35om tjednu trudnoće, imao je 2600g i 46 cm. Jedan dan je bio na fototerapiji.
Dva dana nakon poroda na uzv glaveuoćeno je obostrano periventrikularno krvarenje I.st.uz hipotoksične promjene periventrikularno. Pedijatrica nam je to objasnila riječima kako to nije ništa opasno, i da će nam biti potrebne vježbe.

Zadnji uzv glave(11.11.09.):
Subarahnoidalni prostori i FIH uredne širine. Lateralne klijetke simetrične, uredne širine. Plexusi chorioideusi b.o.
Uredan prikaz sulksa i girusa. Moždani parenhim b.o. Uredan protok likvora.

Prekjučer smo bili na kontroli kod neuropedijatrice koja nam je rekla dijagnozu koja je bila i na samom početku : distoni sindrom u opservaciji uz asimetriju lijeve strane.

No jučer se maleni počeo lupat po glavi, par puta dnevno rukom sam sebe lupa, ako ima igračku lupa se njome.
Ono što me zabrinulo je što se ujutro probudio, bio je između sna, zapravo je tonuo i san i počeo se lupati po glavici.

S obzirom da nikakvih drugih nalaza nemamo, niti nam je tko napomenuo mogućnost nekog drugog problema osim distonog sindroma, zanima me vaše mišljenje? Sa čime bi to moglo biti povezano? Dali ej to neka faza u njegovo razvoju ili?

Darko Richter, dr. med.

Nemam mišljenja, jer nemam niti dob djeteta.
No, u svakom slučaju, o ovome nisam učio u knjigama iz pedijatrije, pa vas upućujem na onoga koji je postavio dijagnozu distonog sindroma. Naime, meni ta dijagnoza nije jasna, i ono što bih vam mogao kao pediajtara savjetovati jest da svoju neuropedijatricu stavite pred sasvim jasno pitanje: što je to distoni sindrom, kakva je terapja i kava je prognoza.