Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

povišeni limfociti sniženi neutrofili

vito

Poštovani,
Dijete je staro 3 mjeseca (dečko), sa mjesec dana smo završili u bolnici zbog uroinfekta. Dijagnosticiran(MCUG-om) VUR 3.stupnja na oba bubrega, u bolnici smo zaradili i aspiracijsku pneumoniju,terapija: solu-medrol, ventolin,antibiotik. Dijete je sada na profilaksi CEFIXIM, sada nas brine njegova krvna slika jer su mu od izlaska iz bolnice unazad mjesec i pol povišeni limfociti a sniženi neutrofilni granulociti. Radili smo KKS tri puta u dva tjedna i sve tri su gotovo identične bez velikog odstupanja, zadnja krvna slika izgleda ovako: eritrociti 3.68; HG 103;,Hct 0,295;MCV 80,2;MCH 28,0; MCHC 349;RDW-CV 12,3;Leukociti 6,7;neutrofilni granuloc.6,4;Limfociti 81,1;monociti 9,1;eoziofilni gran. 3,1;bazofilni gran.0,3;trombociti 444;PDW 9,4;MT

Od izlaska iz bolnice do sada su mu povišeni ly a sniženi neutrofilni gran. da li je mogući uzrok profilaksa, kortikosteroidna terapija, zračenje ili pak neka viroza koja traje tako dugo?? Inače beba je super, nema temperaturu i lijepo napreduje na težini.
Zahvaljujem na odgovoru!

Darko Richter, dr. med.

Dijete je anemično.

vito

Doktore,
Hvala na odgovoru.
No u međuvremenu smo bili kd hematologa koji nas je poslao na niz pretraga: AST, ALT, GGT, AF, LDH, Ca, P, HAPTOGLOBIN, IgA, IgG, IgM i antigranulocitna protutijela.
Rezultati su pokazali da je sv u referentnim vrijednostima osim IgG frakcije koja je snižena,a slobodna antigranulocitna protutijela IgG su blago pozitivna. Na što bi to upućivalo. Da li se radi o autoimunoj bolesti i da li tu ima kakvog lijeka? kakva je prognoza djece sa takvom dijagnozom?

Hvala na odgovoru! Puno pozdrava!

Darko Richter, dr. med.

Kao prvo, što meni znači da je IgG malo ispod referentnog raspona, kada ja nemam pojma o pojmju što nekom laboratoriju predstavlja referentni raspon. Ako je IgE veći od 4 g/L, on je uredan, bez obzira na referentni raspon.
A što meni znači "blago pozitivna slobodna anrigranulcita protutijela"? Praktički ništa, osim što vidim da je netko tko izrađuje nalaz nesiguran. Ili su pozitivna, ili nisu.
Ja bih se koncentrirao na anemiju, jer ona je definitivna, bez obzira na referentne raspone i bez obzira na "blago" ovo ili ono.

vito

Poštovani,
i dalje stalno posjećujemo hematologa, ali bez konkretnog zaključka. Dijete je sada 3,5 mjeseca i zadnjih mjeseca dana mu se apsolutni broj neutrofila kreće ANC od 312- 370. Zadnji nalaz nas je dodatno uznemirio zbog broja leukocita, a navodno sad broj neutrofila za njegovu dob i nije tako nizak. Molimo vaše mišljenje o krvnoj slici DA LI JE ON ZBILJA U LEUKOPENIJI ZA NJEGOVU DOB I U NEUTROPENIJI i da li je MCUG mogao uzrokovati aplaziju koštane srži sobozirom da je bio tek 5 tjedana kad mu je rađena ta dijagnostika i ako je da li je to reverzibilno, ili bi urosepsa u kojoj je bio tako bar navode iako su mu obe hemokulture i likvor bili sterilni, mogla napraviti poremećaj krvne slike.Nisam napomenula da se radi o nedonoščetu rođenom u 36 tjednu trudnoće. Da li je ovo zabrinjavajući nalaz. Zadnji nalaz od18.07.2011. je
L 5,86
E 3,9
HGB 108
HCT 0,299
MCV 76,7
MCH 27,7
MCHC 361
trombociti 375
neutrofili 6%
limfociti 82%
mono 8,2%
EO 2,7%
BASO 0,2%
RET% 0,9%

Još jedno pitanje da li bi se on mogao cijepiti sobzirom na cijelu situaciju. mislili smo početi sa prevenarom, a potom infanrix hexa?
Zahvaljujem na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Dijete je anemično.
Još nisam čuo koliki mu je IgG, vađen u kojoj dobi.

vito

IgG je 2,3; IgM 0,3; IgA<0,1. Krv je vađena 07.07.2011., a antigranulocitna antitijela su vezana negativna, slobodna IgM negativna, a slobodna IgG su blago pozitivna. Baš je napisano blago pozitivna.

Molimo vaš stav o cijepljenju!

Hvala na odgovoru!

Darko Richter, dr. med.

Dijete je i anemično i imunodeficijentno (hipogamaglobulinemično). Oboje je vjerojatna posljedica neodnošenosti. Ali, to ne znači da su te dijagnoze zbog toga bezazlene. Treba ih liječiti. Može dobiti mrtva cjepiva, po kalendaru, ali IgG treba opet kontrolirati za oko 4 tjedna od prvog nalaza. Morao bi porasti. Ako neće, treba dati supstituciju intravenskim imunoglobulinom.

Ivana.D11

Postovani Dr,

Molim Vas za interpretaciju nalaza krvi djevojcice od 2.2 g. Inace djevojcica ima mokracni reflux, nikada nije primala profilaksu niti je imala mokracne infekcije u nazad 6 mj.

Ove vrijednosti nisu unutar intervala:

Neurofili* 22.8 (30-72)
Limfociti* 68.3 (15-55)
# 5.16 (1.4-5)

Ostale vrijednosti su unutar intevala. Kao i CRP koji je 1.5.

Imala je prije 4 dana temperaturu izmedu 38-38,5 koja je trajala 2 dana.

(Inace zadnja 3 nalaza krvi su uvijek polazala povisene limfocite izmedu 56 do najvise 59)

Hvala Vam unaprijed i lp, Ivana

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

To je normalno obzirom na dob djeteta; tek kasnije bude više neutrofila i manje limfocita.

gaga1810

Poštovani!
Dijete 9 i pol mjeseci (M)prije 2 tjedna završili u bolnici zbog nespecifične vj.virusne infekcije..
Naš pedijatar je zatražio da ponovimo krvne pretrage jučer.Ovo su vrijednosti nove krvne pretrage..Inače je mali već 2 mj na terapiji željeza,druge poteškoće nije imao.
Eritrociti (L) 3.91
MCH (H) 29.7
MCHC (H) 354
Seg.granulociti (L) 1.78
Seg.granulociti (L) 22.0
Limfociti (H) 71.0

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Omjer limfocita i neutrofilnih granulocita je za dob uredan. Niste naveli ukupni broj leukocita niti vrijednost hemoglobina.

Mateo8943

Pozdrav,
Dok sam bio mladi imao sam ceste angine grla 1-2 godisnje koje su bile dosta bolne. Nakon toga, 2016. godine sam dva put imao upalu angine u 2 mjeseca te mi se nakon toga poceo pojavljivat bijelkast sazdrzaj iz krajnika.
2017. mi je orl dijagnosticiro kronicni tonsilitis i od tada nisam imao uobicajene upale grla koje bi bile bolne nego bi se osjecao umorniji,slab,bijeli sazdrzaj i temperatura od 37-38 i to bi ljecio sam antibioticima penicilin calvapen 666mg.
U zadnjih 1-2 godine sam poceo imat i probleme sa slabinom u rukama(od lakta prema saci) i stisak sake.
U pocetku 6 mjeseca sam pio opet penicilin calvapen koji mi je pomogao ali nisam zdravio do kraja, osjecam sam jos uvijek tu slabinu u rukama.
Prosli tjedan sam se osjecaj jos gore i dobio bolilo me grlo pa sam isao kod doktorice i ona mi je prepisala sumamed 3 tablete.
U nedelju sam poceo terapiju koja mi je pomogla sto se tice grla a slabost u rukama je jos tu.
Danas sam isao radit bris grla i vadit krv i nalazi od krvi mi su mi pokazali povisene
MCV 80.4
MCHC 352
MPV 11.1
Reaktivni limfociti 2.0
Mijelociti 1.0
Bazofilni granulociti 0.07 h
Reaktivni limfociti 0.14 h
Mijelociti 0.07 h
AST 46
ALT 83
Ako bi ste mi mogli dat svoje misljenje hvala

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Od nalaza jedino su od značaja blago povišeni jetreni enzimi. Obrati se infektologu (treba isključiti neke dugotrajnije virusne infekcije, boreliozu, i neke parazitarne bolesti). Po potrebi konzultiraj neurologa koji će vjerojatmo tražiti EMNG (snimanje električnih impulsa mišića).