Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

pravilan polozaj pri spavanju

marina

Stovani,

Zanima me kada se djetetu pocinje stavljati jastuk pod glavu. Majka sam jednogodisnje djevojcice. Kako najcesce zauzima bocni polozaj pri spavanju ponekad mi se cini da su joj ramena visa nego glava i bojim se da tako krivi kraljeznicu.

Hvala.

Dr. Darko Richter

Stavite joj jastuk, ako ga hoće. Nije riječ o medicinskom problemu. Inače, spavanje na boku danas je preporučljiv stav pri spavanju, ali i to je više moda koja se mjenjala i mijenjat će se. U principu dijete spava na trubhu, na leđima ili na boku. Kada je manje, dakle u ranoj dojenačkoj dobi, treba paziti da ima slobodne dišne puteve za disanje.