Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

prepucij

koraljka

Poštovani, imam dječaka od 4 mjeseca i zanima me da li je potrebno da mu prevlačim prepucij preko glavića ili da to prepustim vremenu i "majci prirodi"? Unaprijed hvala.

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Štovana gospođo Koraljka, bolje je da ovo pitanje, za sada, prepustite "majci prirodi". Postoji fimoza i fiziološka fimoza koja štiti nježnu kožu glavića u dojenačkoj dobi od štetnog djelovanja mokraće. Pored toga, ako je potrebno prevlačenje prepucija, ono ne smije biti grubo kako zbog oštećenja i krvarenja ne bi nastale priraslice, a time od fiziološke fimoze nastala prava fimoza. Mnogo pozdrava.