Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

prijevremena rođeno dijete

vesna

Molim vas odgovor na jedno pitanje- imam sina od pola godine koji je rođen u 36 tjednu trudnoće, bez većih komplikacija. Napreduje, igra se, smije guguče, sam drži dudicu i vraća je u usta, igračke dohvati s obje ruke, za sjedenje još nije spreman mada u polusjedećem položaju se sam polako odguruje prema naprijed, okreće se na bok- još nije uspio okrenuti se na stomak, nogice su visoko dignute od podloge dok leži na leđima pomalo ih posmatra i sl.
Da li je normalno da on malo kasni u odnosu na djecu rođenu na vrijeme i do kada bi ih trebao stići- jer upoređujući njega sa prijateljičinim sinom on ipak malo kasni. Na redovitim kontrolama pedijatar je zadovoljan s njim i kaže da je super obzirom da je rođen prijevremena.
Srdačan pozdrav

Dr. Darko Richter

Mogu se samo složiti s vašim pedijatrom. Nema potrebe požurivati dijete na ono što će ono i samo s vremenom postići. Ako se bojite bilo čega u svezi s prematurnošću, tada vam o stanju vašeg djeteta može dati informaciju samo netko tko je u prigodi pregledati ga. Niste spomenuli porođajni niti sadašnju težinu djeteta, a to ima određenog značenja za odgovor da li vaš sin malo kasni ili jednostavno slijedi svoju postkoncepcijsku dob.