Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

problem sa disanjem

snježana

Bojim se da ću biti opširna al vjerujte više ne znam što bi učinila.Dijete je rođeno 13.04.1998.Trenutna visina je 103cm,a težina 14,20kg,od 5.mj.ove godine imamo s njom strašnih problema već je tri puta bila u bolnici al uvijek izlazi ne izliječena i zapravo ne zna se što je,počne sa lagnim kašljucanjem koje se u par dana počne pojačavati da bi se na kraju počela gušiti poplavi i ne može uopće udahnuti tada letimo na hitnu ostaje u bolnici gdje je malo oporave i vraćaju kući ali nakon tjedan dana ista stvar.ovakav je tijek njenjog liječenja.

1.sumamed 5.mj.
2.supremin 7-8mj.
3.cimolan 7.mj
4.ventolin 8-9mj.( od23.08.10.09.)
5.cimolan 9.mj.
pedijatrija ambulanta 22.08.2002. Solu.Medroc 20mg i.m.
09.09.2002. Solu.Medroc 20.mg i.m.
15.09.Dom Zdravlja -dežurstvo Dexamethason i.m.

15.09.-28.09. Hospitalizacija (pedijatrija) 1. puta
15-18.09.-intenzivna pedijatrija
Gl.dij. Bronhitis obstructiva recidivans; Sporedna dij. Rhinopharynqitis activa
pRETRAGE:
ABS-POZ 6,39; SO2 81 %; CRP 1,3; L 23,3; E 4,8; HGB 131;HTC 0,39;
MCV 82; MCH 27; MCHC 344; TR 465;EO 2;nes 9; seg 79; Iy 12,mo2
Boravila u JIT-u 4 dana primila Aminophillin sfiz.oto.2x dva dana;parenteralno rehidrirana;uz Solumedrol I.V.,potom Dexa.i.m.
Nakon izlaska iz bolnice Ventolin inh.volumatik i 29.09 Cedax sirup 135 mg- 3 dana

5.10.-12.10 Hospitalizacija (pedijatrija ) 2. puta
Glavna i sporedna dijagnoza kao i kod prve hospitalizacije
Pretrage: ECP 8,33; uk Ige 363 kiv/1; ABS -poz 9,4; SO2 94 %;
CRP 20,1; L 26,6;E 4,81; HGB 138; HTC 0,40; Mcv 83; MCH 29; MCHC 346; TRC 354;nes 2;seg72 ;Iy 22; mo 4;
Primila jednoktatno Aminofilin sfiz.oto.I.V. Soloumedrol x2 iv; jednokratno DEXA im x1; Ventolin inh.sfiz.oto x2; Cefuroksim 600mg x2 im
Nakon izlaska iz bolnice Flixotid inhalater na volumatik 25uq.2x1 i Cedax sirup 135mg- dana (13.10)

7.11.-13,11.2002. Hospitalizacija (pedijatrija) 3.puta
Dijagnoza GL. ASTMA BRONHICALE
Sporedna dij, RHINOPHARIJNGITIS ACUTA
Pretrage:CPR 4,5; L 16,6; E 4,59; HGB 124,5; HTC 0,37; MCV 81; MCH 27; MCHC 344; TRC 532; eo 1; nes 3; seg 45; Iy 46; mo 5; GUK 4,2; kreatinin 26;urea 4,3;urin: nit.neg;prot.ket i krv neg; L 10; eo/mm3
Primala Amicillin 700mgx2 i.v.; 3x inh.Ventolin sfiz.oto; potom reducirano; Dexa x2 i.m.
Kod otpusta afebrilna,malo kašlje,na plućima rijeđi zvižduci
Nakon otpusta iz bolnice Ventolinae.100mg 2x1 udah 3 dana,potom 1x1 udah 3 dana i Flixotid inh.25uq 2x1 udah
Klavocin sirup 2x4,3ml-8 dana
Suopremin sirup 2x1/2 žl.

Rađeni su i alerog testovi 11 rujna 2002.
IGE ukuo 208

pozitivno
Dermatof 30,1
Pelud st 5,0
Pelud tr 0,48

IGE ukupno 363 KIV/1

Ja više zaista ne znam što da učinim i kome da se obratim jer znam da će sada opet par dana biti u redu ali onda opet slijedi bolnica dijete je več ispaćeno,a zvižduci iz prsnog koša se čuju čim joj se približi.Grozno već sam očajna od tih silnih lijekova a ne pomaže ništa.
Molim Vas ako mi možete pomoći i uputite me gdje da idem i koje eventualno pretrage da zatražim.
HVALA

Gl.dijagnoza-Bronhitis obstructiva racidivans;Sporedna dij.-Rhinopharynqitis activa
Pretrage:ABS-PO2 6,39; SO2 81%; CRP 1,3; L 23,3; E 4,8; HGB 131; HTC 0,39; MCV 82; MCH 27; MCHC 344; TR. 465; eo2; nes

Dr.Darko Richter

Sve je više manje jasno iz dosadašnjeg tijeka bolesti, pretraga i liječenja. Dijete ima alergijsku astmu, i to vam jasno piše u zadnjoj dijagnozi. Dijete bi trebalo biti na trajnoj profilaksi, tj. zaštitnoj terapiji, koja može spriječiti bilo kakve daljnje slične napade otežanog disanja.
Ako Vas u to nisu do sada uputili, javite mi se osobno u Kliniku za pedijatriju - Šalata, Zagreb, Ambulanta za alergologiju (radi petkom od 8-14 h.).

snježana

Zanima me još samo,da li je to izlječivo ili će ona imati s tim problema zauvijek i može li se to uspješno držati pod kontrolom uz određene lijekove i terapije jer njoj je sada povišen i šećer pa se bojim da je to od lijekova.
Hvala !

Dr. Darko Richter

Astma nije izlječiva, ali se može spontano smiriti, osobito tijekom puberteta. Preduvjet je da je prethodno pod potpunom kontrolom. Pitao bih vas: što je to povišen šećer, pa ako mi date detalje, može ću vam moći odgovoriti.