Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

zadah

Snezana

Postovani,

Moje 14mj. dijete ima neprijatan zadah iz usta. Nije bolesna, u smislu grlobolja na pr., pa koliko je ovo normalno?

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Štovana gospođo Snježana, moguće je da neugodan miris iz ustiju potječe od nedovoljnog ispiranja usne šupljine i zadržavanja hrane u "đepovima" sluznice. No, ne može se sa sigurnošću isključiti niti tzv. gastro-ezofagelani refluks, tj. vraćanje neprobavljene hrane iz želuca u jednjak zbog nekompetentnog mehanizma ovog područja, a što je dosta česta pojava u ranoj dječjoj dobi. U slučaju da promjena potraje (a osobito ako se pojave i neki drugi znaci, kao npr. bljuckanje, povraćanje...) morat ćete dijete odvesti pedijatru, a po potrebi i pedijatrijskom gastroenterologu. Mnogo pozdrava.