Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

pubertet u dječaka

Milan1

Zdravo, imam neka pitanja, zanima me nesto u vezi mojih genitalija, imam 20 godina imam brkove, bradu, dlake ispod pazuha i oko genitalija, glas mi nije bas u potpunosti mutirao već samo se ponekad čuje kao mutirani, naime imam problem sa genitalijama, čini mi se kao da nije ni porastao izgleda decacki u svakom smislu , u opuštenom stanju mi je 6cm a obim 8,7cm a u erekciji 12cm i obim 9,6cm, pošto mislim da je previše mali obim,pa me zanima da li će još rasti i da li nije neki hormonski nedostatak, i da, visok sam 181cm, nadam se nekom odgovoru, pozdrav.

Milan1

Zaboravio sam da napomenem, da imam male sake i tanke prste, i kada je penis u gaćama izgleda dosta dosta malo(skupi se) izgleda kao da je 2-3cm i tanak je.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Opisane mjere su u rasponu varijacija normale. Obzirom na zabbrinutost možeš zamoliti uputnicu za endokrinologa koji će obaviti kompetni pregled i odlučiti da li je potrebna daljnja dijagnostika. Korisno bi bilo da prikupiš podatke o visini i težini iz proteklih godina kako bi procijenio rast i razvoj.

Vedran18

Poštovanje doktore Jovančević
Imam jedno pitanje, imam 18 godina visok sam 163 cm, otac mi je visok 173 cm, majka 155 cm. Tijekom svog života, odnosno puberteta, nisam imao razdoblje "nagloga rasta". Tijekom svoga školovanja u osnovnoj školi, znači sa nekih 10-14 godina bio sam prosječne visine, kao i moji vršnjaci, nekih 2-3 cm niži od ostalih. U osmome razredu s 14 godina imao sam 155 cm, početkom srednje škole, 1. i 2. godina srednje škole narastao sam na 160-161 cm i tijekom 3. i 4. godine srednje škole narastao sam svega 2 cm i sada sam visok 163 cm. Pitanje glasi da li postoji mogućnost daljnjeg rasta, odnosno razdoblje "zakašnjelog puberteta". Tijekom razdoblja osnovne škole bio sam pretil, početkom srednje škole, u razdoblju 1. i 2. razred srednje škole trenirao sam vježbe kod kuće kao što su sklekovi, čučnjevi,trbušnjaci i smršavio sam s 86 kg na 66 i trenutno imam 67 kg. Da li je možda treniranje u tom razdoblju dovelo do nedostatka rasta ili ne. I tokom puberteta uvijek sam bio slabije razvijeniji od svojih vršnjaka i sporije se razvijao, imam "baby face", nisam imao, prištiće po čelu kao što je imala večina mojih vršnjaka,dlačice po tijelu i brada počeli su mi rasti poslije nego li kod vršnjaka i tek sad značajnije primječujem rast brade. U razdoblju zadnjih nekoliko mjeseci, primječujem neke promjene. Kao da sam ušao u pubertet, često mijenjam raspoloženje, razdražljviji sam, počinje intenzivniji rast brade, dobivam prištiće na području čela. Da li je to znak da sam ušao u neku fazu zakašnjelog puberteta i da li time postoji mogućnost daljneg rasta u visinu do očeve visine.

Unaprijed hvala.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Moguće je, no savjetujem da se svakako konzultiraš s endokrinologom. Naime ako postoji problem s izlučivanjem hormona rasta može se pomoći, no prije nego se zone rasta na kostima zatvore (okoštaju). Zato nemoj odugovlačiti.

Milan1

Zanima me da li će partnerka biti zadovoljna sa 10cm obima i zanima me koliki je prosek obima, od-do

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prosjek je jedna vrijednost, nema od-do. Prosječan penis bijelca u opuštenom stanju dug je 9.15 cm, a u erekciji 14.2 cm. Opseg u erekciji je 10.4 cm. Bez obzira na mjere, partnerici je važnije kakav si u duši (onoj glavi na ramenima), a na tome se može puno poraditi.

NikolaNi

Na internetu piše da je prosek oko 12cm obim penisa?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Svašta piše na internetu... Prosjek ne znači ništa, ili si ispod ili iznad njega - nebitno. Ove stvari ne nastaju po željama vlasnika.

Ivan998

Imam 20 godina i imam problem u vezi penisa, u opuštenom stanju je oko 7 cm dužine i obim 7,9-8,2cm a u uspravnom stanju je dužine 12,8cm i obima ponižavajućih 10cm, da li je to normalan obim i koji je prosečan obim pošto moj izgleda veoma veoma tanko, ili imam nekih probleme u vezi razvoja? Odgovorite mi molim Vas. Hvala

Ivan998

Možete li mi odgovoriti na pitanje iznad,koje sam ranije postavio

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prije svega isprika na kašnjenju, iz nepoznatog razloga nisam vidio ovo pitanje. Tipičan penis u erekciji obično je dugačak 12,7 — 15,24 cm, a normalno u relaksiranom stanju, je 10,16 — 12,7 cm, mada postoji više varijacija u veličini mlohavih penisa.

Neki muškarci imaju zaista manji penis od napred navedenih veličina. U rijetkim slučajevima, genetika i hormonski problemi uzrokuju stanje koje se naziva mikropenis — kod koga je penis u erekciji ispod 7,62 cm, no taj problem bi već bio uočen u prvim godinama života i bio bi upućen na daljnje pretrage.

Ivan998

Hvala na prethodnom odgovoru, ali sam pitao u vezi obima penisa , ne dužine, pošto je obim mog penisa u erekciji 10,2cm i ne mogu naći kondome za tu sirinu, svi su mi široki i to mi uliva nesigurnost, samim tim ne smem da stupim u dalju vezu sa devojkom baš iz tih razloga, pa me zanima da li će još rasti u obimu, i koji je raspon normalnog obima, imam 21 godinu

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Nisam baš te struke, no u literature se nalazi podatak o prosječnoj vrijednosti penisa u erekciji od 11,6 cm. Menji porast obima se može očekivati, no koliko će to biti ne mogu prognozirati.

A56hskne36k

Pozdrav doktore
Imam 15 i pol godina visok sam 185 cm imam 86kg
prve znakove puberteta sam primijetio u ljetu 2021 godine to su bili dlačice na penisu i testisima, prvu ejakulaciju sam doživio u 5 mjesecu 2021 godine to je ujedno moja prva masturbacija mutiranje i dlačiće na ostalim dijelovima tijela sam dobio 2022 godine no ono što mene zabrinjava je penis u opuštenom stanju je 8cm a u erekciji 17,5cm dosta je debel testisi su normalni kožicu mogu prevući normalno u oba stanja ali mi problem radi kratki frenulum u opuštenom stanju mi. vuće glavić prema dole, u erekciji kožicu mogu navući par milimetara ispod glavića te ju odma vrati sam natrag i prekrije više od pola glavića sa kožicom nisam nikad imao problema.
Molim vas da mi kažete što da napravim hvala unaprijed lp.