Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

refluks kod beba

Natasa

Moj sin ima 4 mijeseca i dijagnoziran je sa refluksom. Uradjena mu je endoskopija i barijum test i endoskopija je pokazala da je jednjak upaljen od 10-20 cm. Rodjen je sa 4270 gr sada sa 4 mijeca ima 7660gr. Prepisan mu je lijek omeprazole i u pocetku je pomagao a sada vise ne. Zbog lijeka u mom misljenju slabije je dobijao na kilazi . Sad trenutno je u fazi gdje stalno odbija bocicu pa jedini nacin da ga nahranimo je ako ga prevarimo dok spava sto je u mom misljenju pogresno jer se tako stvaraju averzije prema hrani. Sve smo isprobali i AR mlijeka i uzglavlje krevetica dignuto ali nista nepomaze. Koje je vase misljenje o lijeku Digenol?Moje prvo dijete isto je patilo od refluksa i danas ima3 1/2 godine i jos uvijek ima strah od hrane jer se boji gutati. Ona ima 14.5kg i tek je u zadnje vrijeme malo bolje pocela jesti. Da li imate bilo kakvih prijedloga

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Cijenjena gospođo, gastro-ezofagealni refluks može biti ozbiljna bolest. Međutim, na temelju podataka koje ste iznijeli, teško mi je ocijeniti težinu stanja u Vašeg djeteta, iako bi omeprazol mogao govoriti u prilog da je dijagnostičkim postupcima ustanovljen nešto teži nalaz. No, ako je tako, potrebno je stanje shvatiti ozbiljnije kako ne bi došlo do oštećenja jednjaka i/ili pojave drugih komplikacija. Prije uvođenja terapije (ili novog lijeka) preporučila bih Vam mjerenje pH u jednjaku tijekom 24 sata. Radi se o relativno jednostavnoj i bezopasnoj pretrazi koja mnogo govori i koja se danas smatra "zlatnim standardom" dijagnostičkog postupka. Možete se javiti i na kliniku na Šalati u zagrebu (01 4552 333) radi dogovora i daljnjih razgovora. Srdačno Vas pozdravljam.