Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Slab dobitak na težini i problem s dojenjem

Marelaura

Poštovani! Beba ima 52 dana. Isključivo dojena do jučer. Rođena s 3050g, s mjesec dana imala 3580g. S mjesec i 10 dana (30.12.) imala 3850g. Imala žuticu u početku. Inače ima grčeve zbog kojih često koristimo dudu (kao i zbog nemogućnosti uspavljivanja). Zbog sve slabijeg i nemirnijeg dojenja koje preko dana zna trajati samo pola minute, minutu, dvije, nekad tri zvala sam patroažnu. Nakon vaganja uoceno da je dobila samo 10g u 11dana. (10.1.) Patronažna predložila 2 obroka adaptiranog. Po noci zna odspavati duze jer ju ne mogu razbuditi ili opet malo doji i zaspe kao da nije gladna, a nekad bas po noci najbolje doji po 5, 6 minuta kad je duzi razmak u dojenju npr.4 do 5 sati. Inace smo poslani na uzv mozga jer je rođena 38+1 i malo izvija glavu te po pregledu pedijatra kaze da je hipotona beba. Kod dojenja preko dana uzme dojku krene dojiti pa ju pusti isteze se, gleda okolo, opet izme malo ili krene plač i tako unedogled. Stolice su nakon takvog dojenja sve česce postale zelenije. Sto mi je ciniti?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prema opisu su moguća 2 problema - nedostatan unos mlijeka i drugo su kolike. Obzirom na dob potrebno je praćenje od strane pedijatra. U podlozi oba problema može biti alergija na namirnice ili upala mokraćnih kanala...

sanidica

Postovani, imam bebu od 4 meseca i 7 dana. Iskljucivo dojena od samog pocetka, rodjen sa 3245, otpusten sa 3280g. Na prvoj kontroli 22.10. Imao je 5400g, na drugoj 27.11.7200, pa onda 27.12.8200 i 23 01. 8900gr , a onda nakon 7 dana 30.01. 8950gr. Vaga od 23.01. I 30 01 nije ista, to hi bilo 50g za sedmicu, patronazna sestra mi kaze da je to ok, da je on svakako iznad proseka i da je bitno da dobija. Ja znam da je pd 4.meseca napredovanje kod beba smanjeno, ali se brinem da mi dr nece reci da moram uvesti dohranu a stvarno nikako ne bih volela jer imam dosta mlijeka. Mucimo se sa jakim refleksom otpustanja bas zbog toga, beba se ljuti i znatno manje sisa. Pedijatar mi je rekao da ga nikako ne forsiram, da ponudim ako nece uzece kaze kad bude gladan. Meni jako tesko sve ovo pada. Mozete li mi dati neki savet, znacilo bi mi. Pozdrav

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Količina mlijeka koju stvarate je ogromna tako da ne dolazi u obzir uvođenje dohrane. Ako počne slabije napredovati na težini treba obaviti pregled i minimalno pregled urina. Kako bi smanjili refleks otpuštanja mlijeka pokušajte: započeti dojenje prije nego dijete postane jako gladno jer kad naglo atakira na dojku refleks bude jači, 2. pokušajte izdojiti malu količinu mlijeka prije podoja 3. pokušajte dojiti uzastopce sa iste dojke, u međuvremenu drugu dojku izdajajte i 3. dojite u ležećem položaju.

sanidica

Hvala puno na odgovoru. Da li mi jos mozete reci koliko je mininalno da iskljucivo dojena beba dobije za mesec dana u vetvrtom mesecu? Hvala unaprijed. Pozdrav

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Po prilici 400 grama, najsigurnije je pratiti prirast na težini pomoću krivulja rasta.