Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

sljezov korijen

iga

Zanima me da li kapanje slijezovog korijena u nos prehlađenom djetetu (dob 2,5 god.) može naškoditi, odnosno u kojoj količini i kojim intezitetom se preporučuje ukapavanje u nos.

S poštovanjem.

Dr. Darko Richter

Mislim da ponajprije nema izrazite koristi od kapanja sljezovog korijena u prehlađeni nos. Ne vidim prave indikacije, osim utjehe da se nešto poduzima. Nema neke poznate štete od kapanja sljezovog korijena, ali možda ima razočaranja, jer očekivanog efekta nema. Prehlade su najčešće virusne bolesti i treba 7-10 dana da prođu. Najbolje je djetetu brisati nos, poticati ga da ga ispuhuje, a ako to još ne zna, može se upotrijebiti pumpica za izvlačenje iscjetka iz nosa (može se nabaviti u ljekarnama). Ako već treba nešto kapati, daju se vazokonstrikcijske kapi za nos (npr. efedrin, tražiti u ljekarnama) koje stežu krvne žile u sluznici, suše je i stanjuju. Zato ih na valja davati duže od nekoliko dana, i to obično u funkciji da se djetetu olakša disanje na nos kada ide spavati.