Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

plač

binga

Imam sina od 2,5 godine. Moj problem je što je on toliko tvrdogav da ako nešto nije po njegovome odmah brizne u histeričan plač koji traje i po 20 minuta . Na svaki pokušaj da ga se smiri on još jače počne plakati. I tako smo uzeli praksu da ga pustimo da se isplače i onda je na miru. Problem je u tome što se to događa svakodnevno i za najmanju sitnicu kao npr. mijenjanje pokakane pelene, ili zabrana da uzme nož u ruku, ili zabrana a dira sestrine knjige za školu itd. Tog silnog plakanja mi je već zbilja dosta a ja i suprug posumnjali smo da nešto s njim nije u redu i u medicinskom smislu. To je plač i plač sve do jecanja , a onda se odjednom smiri, zainteresira ga nešto drugo i kao da se ništa nije dogodilo.Da li je to samo razmaženost ili ne?

prof dr sc Ana Votava-Raić

Na Vaše posljednje izravno pitanje nije moguće izravno odgovoriti. Kao i gospođi Gordani (u odgovoru na pitanje o agresivnom djetetu) mogu samo preporučiti konzultaciju s psihologom. Sve su grane medicine danas učinile velike iskorake i nevjerojatni napredak, pa je šteta ne intervenirati na vrijeme. Nije mudro čekati, pa i dočekati pogoršanje s mogućim dalekosežnim posljedicama. Svi smo mi, roditelji, pedijatri, psiholozi..., ovdje zbog djece i svima nam je draža i lakša preventiva od liječenja. Srdačno Vas pozdravljam !