Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Sto se samnom desava?

acavlovi

Lijep pozdrav doktore. Napunio sam 17 godina prije 2 i pol mjeseca, tezim 77kg i visok sam 191. Nedavno sam zavrsio na hitnoj u Vinkovcima zbog bolova u trbuhu, u donjem desnom dijelu abdomena. Bol nije bila neprestana ali je bolilo periodicno i nije bolilo na dodir. Imao sam zimicu (iliti groznicu), vanjsku temepraturu nisam imao (37,5) ali kada sam poslan na kirurgiju tamo su mi izmjerili unutarnju(rektalno) 38,5. Obavljen je pregled kod kirurga i sumnjalo se na appendix. Poslan sam na mikrobiologiju radi krvnih pretraga. Koliko sam cuo razgovor kirurga rekao je da su povecani leukociti(sto je normalno ako se tijelo brani od infekcija). Odlezao sam jedan dan na kirurgiji sa slabim bolovima u donjem desnom dijelu abdomena. Tijekom noci prosao sam ponovno pretrage krvi u kompletan UZV abdomena. Sve tada bilo uredno. Iskljucen je appenditis. Ujutro sam se probudio nakon (ne)prospavane noci sa temperaturom 40°C i bolovima u zdrijelu. Nakon nekoliko sati (2-3) prebacen sam na pregled na pedijatriju zbog moguce mononukleoze. Naravno, nigdje ni traga mononukleozi. Dijagnosticiran je tonzilitis i gnojni cepovi u grlu. Istog trena sam prebacen na Infektologiju gdje sam lezao 5 dana. Pretrage krvi su pokazale da su i dalje povecani leukociti, i lijecili su me antibioticima i skidali mi temperaturu infuzijama. Prethodno navedena bol u abdomenu je bila sve slabija i slabija. Mislio sam u sebi ''mozda sam negdje istegao prepone ili nesto takvo''. Naravno, doktora na odjelu u Vinkovcima na infektologiji sam uvjeravao dok me pregledavao da me ne boli na dodir i da mi sjeva bol ( provokativna bol). Međutim on me samo pregledao i nista nije rekao. Posto sam osto začuđen najprije sam pomislio da je možda problem u testisima. No eto i to je proslo. Nakon tjedan i pol dana evo sjedim tu doma, i kao da se nesto cudno samnom desava. Kada trebam imati stolicu ta bol kao da se vrati, kao da je problem sa prostatom(no nisam doktor pa neznam), iako mislim da sam premlad za to. MIslio sam da je varikokela ili hidrokela no sumnjam. Stolica mi je tvrda i sa blagim zatvorom, ali uredno je sve, nema krvnog iscjetka ili bilo kakvog iscjetka. Ja sam vrlo hipohondrican pa se bezveze plasim. No kao da moje tijelo dozivljava neki stres. Zaboravio sam napomenuti da sam i odradio UZV sa punim mjehurom i nista. Kada mokrim sve je u redu, nema krvi u mokraci, urin uredan. Nema bolova dok mokrim niti nista takvo. Nekad osjetim bol, kao npr danas u podrucju mjehura, srednjem dijelu abdomena. Sada me zanima, dali to moze sve biti refleksivna bol od bubrega, testisa ili cak prostate ili sam samo ja pubertetlija sa hipohondrijom koji si umislja svakakve bolesti. Zanima me posto sam prosao sve pretrage da li bi trebao ponovno i ako bi dali bi se isplatilo dolaziti u KBC rebro radi tog problema. Ili samo se razvijam, posto sam jako visok i naglo sam izrastao pa je to sve dio puberteta. ..... Eto ovo se malo oduzilo, ja se ispricavam zbog prevelikog teksta ali me to muci vec para dana i neznam sta da ucinim. Ponovno za tjedan dana idem na pretrage ali sumnjam da ce ista naci...
Lijep pozdrav. 17-godisnjak

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Neće biti puno koristi od Internetske medicine... Ipak idemo razmišljati na glas- Bolovi su doboro definirani (područje, kada se javljaju), bili su popraćeni temperaturom - možemo isključiti hipohondriju. Strah i zabrinutost su normalna popratna pojava ali nisu uzrokom tegoba. Mokraćni kanali - nema smetnji mokrenja, uredni laboratorijski nalazi, uredan UZV - možemo sa sigurnošću isključiti bolest. Testisi - moguće. Da li su bolni na dodir, povećani, da li ih je liječnik pogledao? Prostata: pod pretpostavkom da je UZV mjehura dobro napravljen vidjelo bi se njezino povećanje a bilo bi smetnji kod mokrenja - da li je prigodom pregleda napravljen digitorektalni pregled (prstom u čmaru)? Da li si imao spolne odnose do sada (moguća infekcija)? Mislim da pozornost treba posvetiti debelom crijevu gdje cijeli niz problema može imati simptome kakve opisuješ (različite vrste upale, divertikli, parazitarne bolesti). Preporučam pregled pedijatra ili interniste gastroenterologa.

acavlovi

Dakle. Da, obavljen mi je UZV i sa punim mjehurom sto sam zaboravio napomenuti pa kao sto kazete prostata se tu negdje morala istaknuti no izgleda da nije. Međutim bio sam kod doktora opće prakse na kontroli i poslan sam da dam krv dva puta(jednom za laktat i creaktivini protein) i dam urin za URINOKULTURU. Danas evo ponovo vam saljem odgovor i dobio sam prvi dio nalaza:

(S,hP,EP) Laktat-dehidrogenaza(LD) 174U/L,
(S,hP,EP) C-reaktivni protein (CRP) 1.24mg/L .

Testise sam napipao, nisu osjetljivi na dodir i ne bole me kada ih dotaknem. Jedan testis je veci od drugoga no racunam na to da je to prirodno. Ne pece me kada mokrim niti kad ejakuliram. Nisam imao spolne odnose. No, još nešto mi je tu čudno. Crijeva kao da krule i nekada me zaboli u lijevom dijelu abdomena, malo vislje svaka 2-3 dana od izlaska iz bolnice. (???Kao da se bol preselila???) Danas me tako presjeklo u području želudca da sam se stresao, ne vjerujem da je to neka normalna pojava. Bez gastritisa, u nekim dijelovima dana podrigujem vise puta za redom. Normalan apetit, stolica je za sada uredna. Prije dva dana sam dobio zatvor(vjerovatno od nekretanja posto sam 3 dana bio u kuci i zamarao se što mi je) i popio sam Dulcolax koji me je procistio. Danas kada sam imao stolicu kao da je bila krv unutra, onako, smeđe normalne boje no kao da se ispralo na toaletu i ta navodno ''krv'' se vidjela. Jučer sam jeo cikle, u malo vecoj kolicini uz meso pa mi se čini da je to od toga. Jos cekam nalaze URK i KKS. Naravno. Ažurirati cu vam nalaze na ovaj post čimgod ih dobijem.

acavlovi

Nije mi pregledana prostata prstom u čmar niti su mi testisi pregledani jer, kako sam rekao, doktor inf. je uporno(indirektno) izbjegavao neki detaljniji pregled.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Treba gastroenterološki pregled, crvenilo u stolici je najvjerojatnije od cikle no treba pregledati stolicu na skriveno krvarenje...