Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Temperatura nakon antibiotika

jokka55

Poštovani, molim za vaše mišljenje:
U noći sa ponedeljka na utorak curica od 3,5 godine (15 kg) dobilo je temperaturu 40,1 mjereno pod pazuhom živinim termometrom te tu noć povraća 2 puta te malo kašljucala, antipiretici kratko djeluju a djete je potpuno malaksalo i čim prestane djelovat ljek žali se na glavobolju u području čela, bolove u trbuhu te samo jednom na bol u vratu. Zbog visoke tepm. te glavobolje i povraćanja odmah ujutro odlazimo kod doktora (naravno nakon što smo djetetu dali lupocet) koji nas nakon hitne krvne slike (leukociti 18,7, limfociti 10, monociti 10, neurofilni granulociti 69, neseg.neur.granul. 11, eritrociti 4,51, hemoglobin 114, mokraća uredna samo malo povišeni ketoni) te nakon pregleda na kojem on ne vidi ništa ni na ušima ni na grlu ni na plućima i utvrđuje da dijete nema meningalnih simptoma šalje u Pulu na pedijatriju. U puli dobija voltaren zbog visoke temperature te je pregleda pedijatrica koja također isključuje meningalne simptome te nas sa dijagnozom tonsilopharingitisa i silapenom ( 3x5ml 10 dana ) šalje doma. Napominjem da se djete ni jednom nije žalilo na grlobolju. Nakon druge doze atb i još jednog povraćanja joj razmak između temperatura sa 4 sata raste na 8-10 sati ali se kašalj pojačava s tim da u ležećem položaju kašlja nema, dijete se i dalje žali na glavobolju kad prestane djelovat lupocet . U srijedu je imala još jednom temperaturu do 39 te joj nakon toga bez obzira na temp od samo 37,5 3 dajem lupocet jer se cca svakih 10-12 sati žali na glavobolju i prilično je razdražljiva. Danas, 4-i dan antibiotika temp. je i dalje 37,4 te i dalje kašlje (više suho). Zanima me da li je to normalno ili je potrebno napraviti neke dodatne pretrage.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Vjerojatno nije bila riječ o streptokoknoj upali ždrijela obzirom da antibiotik nije djelovao i obzirom da se pojavio kašalj. Preporučam ponovni pregled i dodatnu obradu (laboratorij i ev. rtg pluća - ovisno o rezultatima pregleda)

magda1

Poštovani, djete u dobi od 4 godine i 3 mj.kašlje od 25.01.2019.godine.
29.01. dobiva temperaturu do 39, sa sekrecijom iz nosa. Odvežen je na pregled jer je sestra kod kuce bila lječena od bronhopneumonije 4 dana prije pojave temp.kod njega. Vadena mu je krv: CRP 71.1, LKC 27.97, neuz 65.2, lym 25.1. Dobio je Klavocin bid. ali zbog povraćanja antibiotika antibiotiik je promjenjen u Cefixim sirup 7 dana.
05.02.se javljamo na kontrolu nadleznom ljecniku, koji ga nakon slušanja šalje na rtg i vadenje krvi.RTG:koji pokazuje bronhopneumoniju i uveden je REXOCEF kroz 5 dana.
14.02.javljamo se svome lječniku zbog ponovne temperature cca do 38.. CRP 72..4, lkc 22.92. neut 65.4 , lym 27.1 .rtg uredan.pooštreno disanje obostrano jače desno.
Dobiva Cefriakson 1.g i.v., uzeti su brisevi zdrijela i aspirat nf na rsv i adenovirus-.Nakon 5 dana venozne terapije.Brisevi negativni.otpusta se iz dnevne bolnice i dobiva Rexocef kroz sljedecih 5 dana.

nakon toga vodit je na kontrolu doktoru i svaki put se čuje s desne strane, kašlja, sekreciju iz nosa ima ali bez temp.
06.03. dobiva temp., izvadena mu je krv lkc:20.31 crp:34.5, neutrof,granulociti 67.6, limfociti 23.3 Dobiva Klavocin sirup per os koji je popio kroz 10 dana.

zadnji dan antibiotika je 16.03., djete od tada i dalje kaslje i ima sekreciju iz nosa.

Od 03.04 zali se na glavobolju, mucninu samo jedan dan. 04.04.dobiva ponovno temperaruru uz kasalj i glavobolju koja se smanji i vrati.
LKC 19.24, CRP 32.3, NEUT 66.7, LIMF. 23.2 lagano povecani limfni cvorovi na vratu, glavobolja i dalje traje, danas idemo na kontrolu svojem ljecniku.
sad je dobio lupocet z aglavobolju i receno je da je virusna inf.

U kolektiv vrtica nije isao od 29.01., sad je krenio prije 4 dana.
Mene zanima zbog cega je taj kasalj tako dugotrajan, zbog cega nakon svih ovih antibiotika ne dolazi do poboljsanja vec temperature i pogorsanja vec u roku 4 dana do 2 i pol tjedna maksimalno.
Ispricavam se na duzem postu ali ovo vec dugo traje da nisam mogla nista izostaviti osim nadodati.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Savjetujem da se dulje vrijeme dijete ne daje u kolektiv kako bi se oporavilo. U međuvremenu savjetujem konzultirati pulmologa i imunologa.