Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

tremor

darija

Molim Vas da mi odgovorite što je to tremor kod novorođenčeta i da li je to opasno, što ga izaziva.
Hvala

Dr. Darko Richter

Tremor je podrhtavanje muskulature, a vidi se najviše na rukama nogama. Grublji tremor obično nije znak neke bolesti u novorođenčeta, već odgovara još nedozrelom živčanom sustavu, i brzo se gubi, a može se lagano umiriti uzimanjem djeteta ili njegovih udova u zagrljaj. Ipak, niste opisali taj tremor, pa vas moram upozoriti da postoje razne vrste tremora (grubi, fini, intencijski), i da postoji mogućnost zamjene tremora s drugim brzim repetitivnim kontrakcijama muskulature, kao što su mioklonizmi, a što sve mogu biti znaci ozbiljnije bolesti.