Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Grčevi kod dojenčeta

Marija

Poštovani,

Imam sinčića od 2,5 mjeseca i hrani se isključivo na prsima. Od rođenja jede u prosjeku svaka 2-3 sata, čak i noću. Do sada je bilo sve u redu međutim prije nekoliko dana počeli su mu strašni grčevi i to tako da se usred gotovo svakog obroka počne bolno grčiti i plakati. Gura prste usta jer je još gladan a od boli ne može sisati. To potraje i do sat vremena s prekidima dok od iscrpljenosti ne zaspe. Ne pomaže mu niti čaj od koromača, ni masiranje trbuščića. Do sad je odlično napredovao na težini (na zadnjem vaganju 5.600 g, a rođen je sa samo 2.700), no bojim se da više neće jer sad radi grčeva puno manje pojede. Inače pazim na ishranu i jedem zdravu i probavljivu hranu.
Molim Vas da mi odgovorite da li je normalno da djetetu u ovoj dobi počnu grčevi, do kad obično traju i kako mu pomoći?

Unaprijed zahvalna,
Marija

prof. dr. sc. Ana Votava-Raić

Cijenjena gospođo, nažalost nisam Vam mogla odgovoriti ranije zbog drugih obveza.
Na temelju Vašeg opisa, najvjerojatnije je da nemate dovoljno mlijeka. Trebali biste se izdojiti i tako provjeriti količinu mlijeka (djetetu te dobi treba oko 130 ml po obroku) i/ili izvagati dijete neposredno prije i poslije obroka. Pokušajte ga hraniti iz obje dojke u jednom obroku. Bolovi, po svoj prilici, nastaju zbog gutanja velike količine zraka jer dijete "siše na prazno". No, dužnost mi nalaže da, ako sam slučajno u pravu, pokušate "forsirati" dojenje. Inače, imajte na umu da je uvijek bolje jedan nego nijedan obrok majčinoga mlijeka. Srdačno Vas pozdravljam.