Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Trimbokrit

mamabeba

Poštovani,
Sedmogodišnje dijete ima urednu krvnu sliku osim povišenog trombokrita (0,4).
Molim Vas, možete li mi dati neki savjet?
Sto ta kolicina konkretno znaci?
Inače jede zdravo ( puno voća i povrća, nema nikakve druge simptome), mučio nas je kasalj donedavno, ali bez temperature i slično.
Muz mi je pokazao da to nekad ukazuje na karcinom. Znam da na internetu piše svašta od čega i nema puno koristi, ali njegova obitelj ima puno umrlih od raka.
Voljela bih da mi netko stručan objasni tu vrijednost i ako postoji kakav dobar savjet sto dati djetetu jesti, kako popraviti vrijednost trombokrita ili trebamo ici kod stručnjaka na daljnje analize?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Navedeno odstupanje je bez značaja, naročito ako su ostali elementi krvne slike bez značajnijih odstupanja od normalnih vrijednosti za dob. Trombokrit i broj trombocita mogu biti povećani iz više razloga -1. tehnički razlozi vezani za automatsku analizu uzroka krvi, 2. ako je dijete slabije hidrirano (žedno) i u fazi oporavka od akutne bolesti (npr viroze). Nije indicirana daljnja obrada niti kontrola krvne slike.