Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Tumorski biljezi

Kokomo

Poštovani,
od strane neurologa (sumnje na epilepsiju zbog tikova) učinjene su pretrage krvi te Vas molim da mi rastumačite nalaz koliko možete s obzirom na informacije. (još moramo učiniti EEG da bi pretrage bile kompletne, a ja ne uspijevam stupiti u kontakt s liječnicom neurologinjom, te nemam više strpljenja)
Ono što me brine su povećani tumorski biljezi makar u napomeni stoji da su mogući lažno povišeni rezultati radi lagane hemolize krvi. Navesti ću rezultate koji odstupaju:
Limfociti (vk, kk) 6.52 H (1.40 - 5.00)
Neutrofilni granulociti (vk, kk) 28.1 L (rel % 30 - 72)
Limfociti (vk, kk) 61.2 H (rel % 15 - 55)
Tumorski biljezi:
NSE (s) 21.2 H (µg/L < 16.3) (ECLIA, Cobas E601)

Dodala bih da je dijete 21 mjesec staro, zadnjih 40tak dana ima temperaturu ne ispod 37.0 i ne više od 38.0. Dobrog općenitog stanja, dobrog apetita i bez promjena u ritmu spavanja.

Zahvaljujem na izdvojenom vremenu!

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Povišeni postotak limfocita i niži granulocita je normalan nalaz, naročito u djece mlađe od 12 mjeseci. Nalaz NSE nije značajno povišen, treba vidjeti normale za dob djeteta (niste naveli dob), no ne čini mi se da to predstavlja problem. Može se napraviti kontrola za 2 tjedna. LP

Kokomo

Hvala Vam na odgovoru,
Dijete je 21 mjesec staro, piše nešto niže.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Samo prekontrolirajte NSE, drugo ništa ne treba.