Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Upala uha

Tihomir

Imam kćer Teu koja će u travnju navršiti 5 godina. Početkom prošle godine nakon čestih upala uha i grla na preporuku liječnice operirala je tonzile. Nakon toga sve do prije 2 mjeseca nije bila bolesna. Tada je počelo sa začepljenjem nosa i suhim kašljanjem. Kad se požalila na bol u lijevom uhu posjetili smo pedijatra. Liječnica je ustanovila upalu bubnjića u lijevom uhu i rekla da uho «samo što ne procuri». Ustanovila je da je sve to od začepljenog nosa te je propisala klavocin 7,5 ml svakih 8 sati i kapi za nos. Nakon tjedan dana produljila je terapiju za još 1 tjedan, znači ukupno 2 tjedna terapije klavocinom. Nakon toga rekla je da je uho izliječeno, a za kašalj je prepisala sinersul. Tea je popila 1 flašicu sinersula ali je i dalje kašljala i curilo joj je iz nosa te se nakon 2 tjedna ponovo požalila na bol u lijevom uhu. doktorica: ponovo upala – propisuje zinnat 2 x 2 žličice dnevno. Nakon 4 dana kod pregleda doktorica ustanovljava da se upala uha proširila i na desno uho. Propisuje nastavak terapije sa Zinnatom još 4 dana + antibiotske kapi u uho. Nakon toga suhi kašalj je prestao, a i nos više nije bio začepljen. Danas smo ponovo bili kod liječnice - rekla je da je uho dobro ali da nije izliječeno do kraja, da bi produljila terapiju zinnatom još 3 dana i da se vidimo u utorak. Uz to je prepisala i rinolan sirup 5ml dnevno. Za Rinolan sirup je rekla da ga treba piti najmanje 2 tjedna. Tea je još k tome od antibiotika dobila gljivice po spolovilu i anusu, za koje je pedijatrica prepisala Canesten kremu.

Napominjem da je Tea u nepuna 2 mjeseca popila 2 flašice Klavocina i 3 Zinnata. Nije li to malo previše antibiotika? Ne bi li trebalo napraviti neke pretrage? Što mi savjetujete?

Dr. Darko Richter

Dijete treba odvesti otorinolaringologu.

Tihomir

Hvala na Vašem iscrpnom odgovoru.

Dr. Darko Richter

Ne znam što ste očekivali, katkada nema nikakve druge mudrosti niti debate. Oppenheimer je rekao: ono o čemu se ne može razgovarati, o tome treba šutjeti. Sve ste ispričali, i sada put pod noge do ORL, to je sve što vam mogu reći.