Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

UZ mozga kod novorodjencetaaa

Minamina1234

Poštovani. Moja beba je rodjena u 37 sedmici.. Zbog teskog poroda radjen je UZ mozga : FIH uredne sirine, blaza asimetrija letaralnih komora, u oba sulcus terminalisa polja mijesane ehogenosti, nejasnih granica, pleksusi hipoehogeni Dg. HIC I susp. Molim vas mozete li mi reci sta ovo znaci ? Jako sam zabrinuta

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Riječ je o promjenama koje ukazuju na mogućnost da je postojalno krvarenje prvog stupnja. To ne bi trebalo imati utjecaja na rast i razvoj djeteta obzirom da oko 30% djece iz urednih poroda ima krvarenje prvog stupnja. Kako se ne očekuju posljedice, ultrazvuk mozga se ne radi rutinski djeci iz nekompliciranih poroda. Redovito pratite razvoj djeteta kod odabranog pedijatra u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, on može odlučiti da se dijete uputi fizijatru kako bi se započelo provođenje vježbi za podsticanje motoričkog razvoja. Zaključno, opustite se i uživajte u komunikaciji s djetetom, to je neobično važno za njegov razvoj.

Minamina1234

Od srca vam zahvaljujem na odgovoru. Kada sam rodila rekli su mi da beba ima tremor. U otpusnom pismu samo stoji "blazi tremor, naglasenog tonusa"
Ponekad cesto zna da cvrsto drzi glavicu i da se izvija i ručice joj zadrhte. Niko mi nista povodom toga nije objasnio niti uputio dalje. Voljela bih kad bi mi mogli reci da li je nesto ozbiljno u pitanju ? Hvala puno

Minamina1234

I jos da se nadovezem beba je jako kruta, sto mi bas i nije normalno za bebu od 10 dana.. nisam strucnjak ali mogu da vidim da nesto bas i nije uredu..porod je trajao preko 30 sati indukcijom.. posjetila sam pedijatra ali nije puno davala znacaja tome.. koliko sam uspjela procitati na netu sto sam bila primorana "hipertonus" i tremor.. doktore, da li je to nesto zaista opasno ? Jeza me prodje kada procitam da moze biti cerebralna paraliza.. ja se vama izvinjavam na mnogim pitanjima ali kao svaka majka trazim utjehu

Minamina1234

Postovani.. Moja beba trenutno ima 2 mjeseca,rodjena je sa 37 sedmica veoma tezak porod, bebina zrelost procijenjena 35 sedmica.. i dalje joj zadrhte ruke i jedna noga, u porodilistu su mi rekli da je to tremor. Posto je prvim Uz mozga ustanovljeno krvarenje 1 stupnja sto ste mi i sami preveli uradili smo i kontroli Uz koji glasi : FIH uredne sirine. Komorni sistem simetrican, urednih dimenzija, Px simetricni, voluminozni okcipitalno. Giracija i ehogenost primjerena. Nema znakova akutne hemoragije niti parenhimske lezije. Mozete li mi molim vas prevesti? I dokle se tolerise tremor ? Moze li to nesto opasno biti?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Prije svega isprika, iz nekog razloga nisam vidio pitanje od 27.9. Opis ultrazvuka mozga govori da je u potpunosti uredan. Obzirom na prijevremeno rođenje tremor se može javljati još mjesec dana, nije razlog za zabrinutost.

Minamina1234

Poštovani doktore.. sada sam primijetila da se mojoj bebi ponekad zatrese i cijela glava, to traje par sekundi i prestane. S obzirom da je UZ mozga uredan, da li imam razloga za brigu ?

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Obzirom na dob djeteta nema razloga za strah.

Minamina1234

Poštovani, napunili smo 3 mjeseca i tremor je u potpunosti nestao.. a samo me jos nesto brine.. beba plazi jezik, cesto kad joj tepamo, smijemo joj se i ona se nama smjeska i plazi jezik ponekad skroz iz korjena.. a nekada i kada je "ozbiljna" bez ikakvog razloga izbaci jezik. Da li se trebam brinuti, da li to moze biti neuroloski problem ? Beba fino napreduje, sama se okrece na bok..

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ne trebate se brinuti ako opći razvoj djeteta teče normalno.