Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

UZV bubrega

med01

Postovani dr. Richter!

Da li je ovakav nalaz uzv bubrega patoloski, ako se radi o trogodisnjem djetetu sa dg VUR-a II st.?
Na nalazu pise: desno incip. ektazija donjih casica, a lijevo svih incip. izgleda, ali bez dilatacije pijelona. O kakvim se promjenama radi?

Darko Richter, dr. med.

Nalaz ukazuje da onaj koji je UZ gledao, nije sasvim siguran da li jest, ili nije ektazija. To je nalaz njemu/njoj z apodsjetnik, jer vas je, 100% sigurno, naručio na skoru kontrolu, da provjeri i sebe.

med01

Hvala na pojasnjenju!

Mi i idemo redovno kod iste dr. na UZV, i ona uvijek napise slican nalaz, samo jednom nije bilo ektazije. Posto je ona internista, ne zeli puno da komentarise nalaz, a nefrologa nemamo u gradu.
Sta mislite da li da opet trazimo kontrolu nefrologa na ovakav nalaz? Ponovimo DTPA? Ili sta?

Darko Richter, dr. med.

Za moje oči i shvaćanje, ovaj je nalaz uredan, a onaj koji ga izdaje, nije u njega siguran.Internista vam za dijete nikada neće izdati definirani nalaz, jer nije pedijatar. Može jedino uočiti grube anomalije oko kojih nema spora. Ponavljam po 100-ti puta: dijeete radije treba odvesti glupom pedijatru, nego genijalnom internisti, bilo i ostalo zlatno pravilo.