Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

vakcina

tina

Postovani,
Imam bebu od 8 tjedana i sada treba primiti one obavezne vakcine. Zanima me da li preporucujete i primanje vakcina protiv hepatitisa b i meningitisa
puno hvala

Dr. Darko Richter

Ne znam da li Vi živite - u Hrvatskoj, ili negdje drugdje? Ovdje s 2 mj. dijete dobiva cjepivo protiv hemofilusa (hemofilus uzrokuje invazivne gnojne infekcije, pa i gnojni meningitis), a sa 3 mj. slijede "stara" cjepiva protiv difterije, tetanusa, hripavca i dječje paralize. Protiv ostalih uzročnika meningitisa (bakterijskih) za sada nema cjelovitog cjepiva, a u SAD-u daju sedmerovalentno cjepivo PREVENAR protiv najčešćih sojeva pneumokoka, koji također može uzrokovati gnojni meningitis. U nas PREVENAR nije još registriran. Što se tiče hepatitisa B, dijete cjepivo može dobiti od prvog dana života, no prema našem programu cijepljenja, to se kao redovito predviđa teku 6. razredu osnovne škole.