Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Visina djeteta

Nadem

Poštovanje,
Dječak ima 14 godina. Visok je 153 cm, težak 40 kg. U odnosu na svoje vršnjake,poprilično je niži odnosno sitniji. Bavi se sportom, aktivan je, a ishrana je raznolika,te ima dobar apetit. Mi, roditelji smo prosječne visine, majka 171 cm, otac 185 cm.
Da li je prema medicinskim standardima on nizak i ako jeste, šta mi kao roditelji možemo preduzeti po tom pitanju? Da li određena vrsta ishrane ili vitaminski dodaci mogu ubrzati njegov rast?
Zahvaljujem na odgovoru.

Nadem

Ispravka : dijete ima 13.god i 5 mjeseci

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Najvažnije je prikupiti podatke o kretanju visine unatrag par godina. Javite se liječniku i on bi trebao ove podatke ucrtati u krivulje rasta. Tek ako na njima postoji usporavanje rasta trebat če učiniti endokrinološku obradu. Hrana i vitamini neće imati utjecaja na rast.