Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

vodene kozice kod beba

Sanja

Postovani!Stariji sin je dobio vodene kozice.Imamo bebu staru 2 mjeseca te sam zabrinuta hoce li ih i beba dobiti te koje su moguce posljedice i nacin lijecenja.Napominjem da bebu dojim te da ih ni ja nisam imala kao dijete.Hvala

Dr. Darko Richter

Ako vi niste preboljeli vodene kozice, onda je vaše 2-mjesečno dojenče pod rizikom obolijevanja, otprilike 2-3 tjedna nakon izlaganja starijem bratu, a da ne spominjem da ste pod istim rizikom i vi sami. U odraslih, poput vas (tu se ubrajaju svi iznad 12 g.), težina kliničke slike zna biti znatno težom no u dojenčadi i djece. Stariji sin bio je zarazan barem 2 il 3 dana prije izbijanja samih kozica, pa kao početno izlaganje možete računati 2 dana prije samog osipa. Ukoliko od tada nije proteklo više od 48(-96) h, dijete, i vi možete se pokušati zaštititi hiperimunim gamaglobulinom (VZIG, u nas VARITECT), kojeg u nas nije tako lako naći, a pretpostavljam da je sada već kasno (48 h je sigurno prošlo, a iza toga, po mojem vlastitom iskustvu, VZIG nije od sigurne koristi). Međutim, u slučaju manifestne infekcije i vi i vaše dojenče možete uzeti VIROLEX ili ACIKLOVIR tablete (u slučaju jako teške kliničke slike daje se u bolnici u infuziji). Usput, baš zbog ovakvih kompliciranih situacija Amerikanci preporučuju svima cijepljenje protiv vodenih kozica (u nas registrirano cjepivo VARILRIX, košta cca 400 kn uz privatni recept) čim su navršili 12 mjeseci, a nisu ih do tada preboljeli. Po tome biste i vi već bili cijepljeni, i stariji brat, i problem se ne bi postavljao. Ukoliko budete sami morali uzimati VIROLEX/ACIKLOVIR, treba voditi računa da dio lijeka preko dojke ide u dijete, računa se oko 0,3 mg/kg/dan, no može biti i više, pa to, iako se čini malo i sigurno nedovoljno da liječi samo dijete, katkada treba uračunati u dnevnu dozu lijeka koju bi eventualno dijete dobivalo, osobito ako ima neki bubrežni problem.