Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Akne i dodaci prehrani

Flo Pi

Poštovani,

htjela bih početi piti neke dodatke prehrani, a koji bi mi eventualno povoljno djelovali na kožu i akne koje imam. Razmišljala sam o cinku, B vitaminima i i omega 3 kapsulama.
Da li mi možete dati savjet koja količina mg cinka bi bila dovoljna dnevno?
Isto tako, za B vitamine, da li je bolje piti pivski kvasac ili B vitamin u tabletama i da li ovu količinu smatrate pretjeranom (Vitamin B-1 (tiamin mononitrat) 50 mg, Vitamin B-2 (riboflavin) 50 mg, Niacin (niacinamid) 50 mg, Vitamin B-6 (piridoksin hidroklorid) 50 mg, Folna kiselina 400 mg, Vitamin B-12 (cijanokobalamin) 50 mg, Biotin (d-biotin) 50 mg, Pantotenska kiselina (d-kalcijev pantotenat) 50 mg?

Kod omega 3 kapsula bitan je omjer EPA i DHA kiselina - da li je ovo dobar i potrebit omjer: EPA 300 mg i DHA 200 mg (u kapsulama od 1000 mg)?
Ili je ipak bolje uzeti onu nižu kombinaciju (EPA 180 mg, DHA 120 mg)?

Napominjem kako nemam nikakvih drugih zdravstvenih tegoba osim akni, ne koristim nikakve druge dodatke prehrani (imam 30 godina), a svaki dan ili svaki drugi dan pijem svježe cijeđene sokove od povrća i voća.

U nedoumici sam da li se sve navedeno uopće smije piti istovremeno, u kojim količinama a da bi bilo djelotvorno i ako se ne smije piti sve u isto vrijeme što preporučate da pijem tj. što može najviše pomoći?

Također sam naišla i na riblje ulje koje se prodaje, čini mi se također da bi bilo pogodno za osobu koja ima akne, ali nisam sigurna - da li bi to bilo najbolje za piti od svega ovdje navedenog?
Ovo je sastojak tog "emulziranog ulja jetre norveškog bakalara":
Sastojci u dnevnoj dozi (jedna jušna žlica 15 ml):
Vitamin A (prirodni) 1565 µg (195% RDA)
Vitamin D (prirodni) 10,75 µg (215% RDA)
EPA /eikozapentaenska kis./ 516 mg
DHA /dokozaheksaenska kis./ 344 mg

Ispričavam se na opširnosti, i zahvaljujem Vam na odgovoru!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Nažalost, moje mišljenje je da gore navedeni preparati neće imati utjecaj na Vaše akne.

Flo Pi

Poštovani,

a što bi po Vašem mišljenju moglo imati pozitivnog utjecaja na akne i stanje kože?

Hvala na odgovoru.

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Akne treba liječiti dermatološkom terapijom, najčešće je dovoljna i lokalna terapija. Vitamini i dodatci prehrani nisu učinkoviti.