Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

Akne i H.pylori

NoChocolate

Poštovani,
imam 37 godina, DM tip I, na terapiji od 5 doza inzulina (Novorapid i Levemir). Posljednji hormonski nalazi uključujući i nalaze štitnjače su uredni. Redovito, svaka 2 mjeseca odlazim kod dermatologa na čišćenje lica u Zg. Također pazim na higijenu, te koristim sredstva za umivanje i kreme za njegu po preporuci dermatologa, jer jedino takvom disciplinom u zadnjih 15 godina uspijevam lice održati čistim. U zadnjih godinu dana pojavljuju mi se gotovo cistične akne u predjelu brade, duž čeljusti, po vratu, tek čak iza ušiju ili u samom uhu. Nakon čišćenja mi se čak pojave nakon nekoliko tjedana na istom mjestu ili vrlo blizu. Budući da su mi hormonski nalazi i UZV jajnika uredni, molila bih Vas preporuku što još mogu učiniti. Da li da ispitam prisutnost H.pylori, te da li bi ona mogla uzrokovati takve promjene?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

H. pylori nema veze s nastankom akni, te mislim da nema svrhe da radite pretragu na bakteriju. Po opisu, mislim da samo čišćenje lica nije dovoljno, trebali bi intenzivniju dermatološku terapiju koja bi uključivala i peroralne antibiotike.