Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

Poliklinika Zagreb
Zagreb, Lavoslava Ružičke 30C

antibioticima protiv akni

ivana1511

Popila sam doksicilin prije pola sata na prazan želudac i izazvalo mi je mučninu i povratila sa, dal je smanjena njegova učinkovitost? da popijem novu ili?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Popite sutra novi.

haruno8

Postovani, zanima me koliko vremena treba proci izmedu dva tretmana antibioticima. Pila sam Sumamed (azitromicin) 9 tjedana i nakon toga mi je dermatolog rekao da koristim Duac gel (klindamicin + benzoil peroksid), ali ne znam koliko nakon zadnje popijene tablete treba proci vremena da mogu poceti koristiti Duac. Hvala!

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

S obzirom da je Duac lokalni preparat, možete početi odmah.

Veki...lll

Pozdrav happy

Pijem Yaz već 6 mjeseci zbog akni i napokon se vidi poboljšanje. Međutim još uvijek dobijem 4-5 dubokih pričtića mjesečno nakon kojih ostaje kvržica i crvena mrlja koja dugo prolazi. Pošto prije crvenila osjetim bol na mjestu gdje će doći akna, zanima me da li se u tada smije primjeniti topikalni antibiotik - prije nego što se upala razvije? I ako da, koji?

Hvala happy

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Može, dapače. Najbolje topički klindamicin ili eritromicin.

ivana.ds

Poštovani doktore,

moram piti doksiciklin naredna 4 mjeseca i čula sam da tijekom uzimanja trebam izbjegavati mlijeko i mliječne proizvode pa me zanima je li to istina?

Unaprijed hvala na odgovoru.

Lijep pozdrav

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

To nije nužno.

ivana.ds

Puno Vam hvala na odogvoru. Imam samo još jedno pitanje vezano za doksiciklin. Može li uzimanje kapsula utjecati na zube u vidu žućkaste boje, osjetljivosti ili na neki drugi način?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Samo ako ste mlađi od 14 godina tj. dok Vam nije završeno nicanje trajnih zubi.

Slika1

Doktore,vec duze vrijeme imam velike probleme s aknama (crvenilom)iprobala san dosta toga,ali nista ih nije sprijecilo da se ponovno vracaju. Isla sam na preglede i nemam problema bi s polocistickim jajnicima,ni s hormonima. Sada sam krenula kod doktora i primam terapiju. Prvih deset dana sam pila eritromicin 3 puta dnevno dnevno zajedni s vitaminom c,zatim od tada pijem doksiciklin kapsule 100mg samo jednom dnevno zajedno s jednom tabletom vitamina c i nakon mjesec dana nije bilo poboljsanja nikako,i otisla sam u doktora i rekao mi je da za oziljke i fleke mazem kremu belogent ali samo 5 dana i onda odmor od kreme 5 dana i tako sljedecih mjesec dana,i treba mi vase misljenje je li to dobro ili trebam promjeniti doktora (uz to perem lice peracim sapunom ujutro i navecef i stavljam navecer tekucinu neku po receptu napravljenu ne znam tocno sastav mislim da ima sumpora jer je na pola zuta i napola je ko tekucina i to se treba promuckati)

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Belogent nije nikako dobro terapija za akne. Svakako to nemojte mazati i potrazite drugog dermatologa.

pcud

Postovani doktore,
imam 27 godina i periodicno problem s blagim aknama povezano s ciklusom sto onda rjesavam lokalno losionom s klindamicinom. Jako mi je vazno da 7.11. imam cist ten pa me zanima mogu li primjeniti neki sistemski antibiotik da unaprijed sprijecim izbijanje akni za taj dan? koji? da pocnem odmah? u kojoj dozi?
hvala lp

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ne postoji preventivno uzimanje antibiotika s ciljem sprečavanja izbijanja akni.

pcud

hvala na odgovoru. razumijem, a ima li smisla uzeti ga ako izbiju u medjuvremenu?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Ako postoji potreba može se uzeti npr. doksiciklin od 100 mg kroz 8-12 tjedana.

rock555

Postovani,

Dobio sam antibiotik azomex 500mg (azitromicin) koji pijem 9 sedmica, i u prvih 7 dana primjecujem da su mi se akne sa ledja malo povukle ali stanje lica se znatno pogorsalo(akne i crvene flekice), pa me zanima da li je ovo normalno i da li ce postepeno kako ide terapije i akne sa lica poceti da se povlace, unaprijed hvala

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Provedite terapiju do kraja. Tek tada će se vidjeti konačan rezultat.

teic0

Poštovani,
Imam potkožne akne ponegdje na licu i aknet mi je pomagao ali nakon predugog korištenja postala sam imuna na njega pa se sada situacija pogoršava. Prestala sam ga koristiti prije nekih tjedan dana. Zanima me do kad sam ja sad imuna na aknet tj.kad bi ga otprilike mogla ponovno koristiti a da mi ponovno pocne pomagati?

Doc. dr. sc. Krešimir Kostović, dr. med.

Lokalni antibiotik nije preporučljivo uzimati duže od nekoliko mjeseci bez prekida. Sada bi trebali prekinuti njegovo korištenje barem godinu dana.