Akne

anonymous

Krešimir Musa, dr. med.

KB Dubrava
Zagreb,

Eh, evo i mene...

Nikola

Pozdrav svima. Ovaj forum je prepun ljudi koji se bore s aknama, i od moje strane podrška svima jer znam kako je to...

Moj slučaj je sljedeći: prvi put s aknama sam se susreo u prvom srednja, tj oko 16 godine. Sad mi je 23, a dermatologa sam prvi put posjetio u siječnju 2004. Moje lice od početka ima svoje cikluse, tj. ponekad je začuđujuće dobro dok je ponekad stverno loše... Terapije kod dermatologa uključivale su najprije Geomycin kasnije i Roaccutane, stanje je više manje bilo uspješno mada se mora priznati da sam dosta dugo koristio tablete u nadi da ću se konačno riještit tih akni... S higijenom lica nemam problema a ni prehrana s tim nema baš nikakve veze, nemam ni izrazito masnu ni suhu kožu...

Prestao sam s tabletama prije dosta vremena i stanje nije zabrinjavajuče, opet mi lice ima dobre i jaako loše periode... Akne mi se večinom javljaju postrance po glavi i na samom vrhu čela tj. taman ispod linije kose. Nemam ih puno al su JAKO CRVENE I VELIKE... sad(( i prava ih je umjetnost prekriti...Inače volim nositi izrazito kratke frizure pa mi to jako smeta. Eritromicin i ostali preparati ne čine baš nikakvu razliku jer s higijenom lica nemam baš nikakvih problema...

Postoji li možda kakva preporuka za mene jer mi tablete više nedaju happy), kod svog se dermatologa najavljujem dva mjeseca unaprijed(?!) a pitanje je u kakvom će mi stanju lice biti kada dođe vrijeme pregleda... VOLIO BI KAO I SVI DA SE KONAČNO MOGU RIJEŠITI TIH DOSADNIH AKNI!

mr. sc. Jadranka Sokol, dr. med.

Poštovani Nikola!

Akne su često kroničnog tijeka,te kao što je kod tebe slučaj postoje periodi poboljšanja i pogoršanja koje mnogi bolesnici teško mogu povezati sa nekim određenim uzrokom.Ipak,većina uočava pogoršanja u fazama izrazito stresnih situacija u životu.Neki pacijenti primjećuju pogoršanja akne nakon konzumiranja masnije i slane hrane,a drugi nakon unošenja više slatkiša .Tu uglavnom nema pravila.
Važno je prihvatiti saznanje da je problem kroničan i da se mora rješavati prema kliničkoj slici u određenom trenutku.
Kod najave na dermatološki pregled uvijek moraš naglasiti da ti je pregled neophodan odmah-sada tj.u trenutku pogoršanja, kako bi dobio
odgovarajuću terapiju.
Sigurna sam da ti se može pomoći.Javi se na pregled.Pozdrav!

Nikola

Pozdrav. I hvala na savjetima.

Evo bio sam kod dermatologa nakon dva mjeseca čekanja i dijagnoza je sljedeća... Papule i pustule u vlasištu i postrance na licu - folliculitis.

A za korištenje sam dobio:

- Th dalacin t lotio 1xdnevno 14 dana zatim 2xtjedno dva tjedna

- Rp. Resorcini 0,5
Sc. salicylici 2,0
Spir. vini 40% ad 100.0
M.D.S. izvana 1xdnevno 10 - 15 dana zatim 2xtjedno 4tjedna.

Sljedeća kontrola u jesen i rečeno mi je da ako to neće pomoći onda evo mene opet na tabletama.

Stanje je sad konstantno loše, s time da apoteka u mom malom gradiću(da ne upotrijebim puno gori naziv...) trenutno nema proizvod broj 1. Ali biće kroz koje vrijeme... Uz to sam od dermatologinje dobio niz malih kremica tipa Avene koje su samo kao neka mala pomoć. Što vi mislite kako će se sve to razvijati jer me trenutno stanje deprimira i ne vjerujem više da mi bilokakve tekućine, losioni i kreme mogu pomoći... osim možda kombinacija ova dva proizvoda koja su mi propisana...