Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

alergija - astma

marin111

Poštovani!

Unatrag tjedan dana osjećam jaku alergiju na pelud (svrbe me oči, nepce, curi mi nos), dakle sve isto kao svake godine u ovo doba. Od lijekova koristim Rinolan (1 tableta na dan) i Tafen nasal (2x1 u svaku nosnicu), a po potrebi kapi za oči Visine. Ono što je drukčije nego prijašnjih godina je da zadnja 3-4 dana imam velikih problema sa disanjem. Od malih nogu se liječim od bronhitisa i astme, ali ovo mi se još nije događalo. Svaku večer oko 21 sati počnem teško disati, pa uzmem Ventolin sprej 2X1 udisaj i bude mi dobro, no negdje oko 1-2 ujutro se probudim i opet ne mogu disati, pa opet uzmem Ventolin, pa se opet probudim u 7 i ne mogu disati i moram uzeti Ventolin. Preko dana mi Ventolin uopće ne treba, dakle samo dok spavam, a to otežano disanje koje me ulovi je stvarno gadno (ne bih umro od toga, ali stvarno jedva dišem i nema šanse da zaspem).

Promijenio sam posteljinu sinoć jer sam mislio da je možda pelud u njoj, ali nije pomoglo.

Moja pitanja su:

Je li meni djeluju lijekovi koje uzimam za alergiju (Rinolan, Tafen), ili da zatražim od doktorice neke druge? Ako da, koje?
Je li smijem uzimati Ventolin u razmacima manjima od 6 sati? Znam da ga se smije uzeti do 4 puta na dan, ali je li mora biti razmak od 6 sati?

Unaprijed hvala na odgovoru!

Darko Richter, dr. med.

Očito imate astmu, i trebali biste uzimati trajno inhalacijski kortikosteroid, npr. Tafen Novolizer, Flixotide, Alvesco.
Ventolin možete uzimati po 2 potiska, svakih 4 h. Kada godi koristite pumpice, trebalo bi za primjenu imati Volumatic ili Aerochamber, pomagala za udisanje, bez obzira koliko se smatrate verziranim u udisanju lijeka iz spreja.
Sada bih vam preporučio da uzmete Medrol tbl. od 16 mg. ili Decortin tbl. od 20 mg, 3×1 kroz 3 dana, i da odmah započnete nekim inhalacijskim kortikosteroidom.
Ako još nemate, nabavite Volumatic ili Aerochamber za bolje udisanje iz pumpice.

Merjem94

Postovanje, sinoc sam pokusavala postaviti pitanje na forum, ali nije mi uspjelo. Nadam se da mozete pogledati ovaj moj nalaz i odgovoriti mi.
Jucer sam se javila doktoru radi alergije ( curenje nosa, peckanje koze, svrab ociju i usiju, bol u grlu , kasalj, bol u plucima). Doktorica je zakljucila da se najvjerovatnije radi o alergijskoj astmi i poslala me dalje. Kada sam dosla specijalistici, i navela joj simptome koje imam, kaze to nema veze s astmom, to je vjerovatno alergijski rinitis, poslusala mi pluca, sve uredu ( inace s vremena na vrijeme imam neki zvizduk pri izdisaju, smijanju i slicno) , zatim me poslala na spirometriju.
FEV1 40% FVC 87% FEV1/FVC 40. KPV - niski protoci.
Srednje teška ventilatorna insuficijencija opstruktivnog tipa.

Zatim su mi radili bronhodilatatorni test ventolinom i nalaz spirometrije opet skoro isti:
Post FEV 41% POST FVC 108% FEV1/FVC 34.
Ventolin test -negativan.

Syndroma opstructivum
Syndroma allergicom in obs.

Kaze doktorica da vjerovatno onda ona nr cuje nista na plucima jer mi je jucer bilo dobro, kaze sigurno nema alergena u zraku koji mi smetaju. Uputila me dalje na alergotestove i druge pretrage.

Mene zanima kakvi su vama ovo rezultati? Na sta upucuju? I zasto me bole pluca kako sam se vratila kuci jucer , evo i danas. Da li je to normalna reakcija na ventolin?

Darko Richter, dr. med.

Imate opstruktivnu plućnu bolest: ili astmu, ili kroničnu opstruktivnu plućnu boelst (KOPB). Kako god, meni izgleda prilično zapušteno. Učinite alergotestove.
Za orijentaciju već sada bilo bi dobro da ste naveli dob, i pušenje.