Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

alergija i kasalj

muni

postovani,
imam alergiju na polen i cvjetanje trava, te lipu, zovu i sl. pijem flonidan i koliko toliko to je pod kontrolom. ali u zadnje 2 godine imam napada kaslja. u grlu me kao zagolica i moram se cesto i ruzno nakasljati da bi me prestalo. i kad prestane to traje kratko. najteze mi je u noci kad me taj kasalj probudi. molim Vas da mi pomognete i date mi neke upute sta bi mogla uradit i da li je ovaj kasalj uopste alergijska reakcija, koju terapiju da probam itd.
unaprijed zahvalna.

Doc. dr. sc. Tomislav Baudoin, dr. med.

Moguće da taj kašalj nije uzrokovan alergijom. Možda postoji tzv. laringofaringealni refluks, odnosno, kiselina iz želuca se preljeva u grlo i to iritira i izaziva kašalj. Treba početi pridržavati se dijetetskih mjera (ne jesti kasno navečer, ne piti gazirana pića i ne jesti začinjenu hranu). Ako se dokaže taj refluks, terapija su lijekovi IPP (inhibitori protonske pumpe) od 2 do 6 mj