Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Je li dovoljno samo jačanje imuniteta?

ivci_83

Poštovani,
na alergološkom testiranju otkriveno mi je da sam alergična na pelud trava, (nešto manje na korov - alergolog je u nalazu napisao +/-) te na grinje. Propisao mi je 2 vrste anitihistaminika i sprejeva za nos i rekao da ih koristim po potrebi. Nalaz spirometrije je uredan. Razgovarala sam sa svojom doktoricom opće prakse, i u dogovoru s njom odlučila prvenstveno dijelovati na jačanje imuniteta (naime, pod velikim sam stresom uslijed obiteljskih i drugih problema) tako da sad pijem tablete ulja crnog kima, koristim Aquamaris sprej i Flixonase (iako rjeđe Flixonase) te se pokušavam pridržavati uputa o neizlaženju kad je najveća koncentracija, o provjetravanju itd. Da li je to dovoljno ili bi ipak trebala koristiti i tablete (anitihistaminike) budući da me plaše sva ona upozorenja da alergijski rinitis može prijeći u atsmu ako se pravilno ne liječi? Inače i otac ima sezonsku alergiju već godinama i nikad nije išao kod doktora već koristi samo sprejeve po potrebi. Unaprijed zahvaljujem, Iva

Darko Richter, dr. med.

Sama alergija već znači hipersenzitivnost ili patološku hiperimunost prema nekoj tvari koju onda zovemo alergenom. Neznam zašto ste opsjednuti da tojoš pojačavate. Ja bih to pokušao smanjiti: npr. jedna od opcija liječenja jes ti imunoterapije (po starom hiposenzibilizacija). Ona se može provoditi klasičnim načinom supkutanim injekcijama, ili modernijiom i nešto skupljom sublingvalnom imunoterapijom. A akot nećet to, onda trebate uzimatilijekove koji mogu biti ili antihistaminici (jedan je dovoljan,koji vam najviše odgovara), i/ili intranazalnim kortikosteroidom (tj. steroidnimsprejem za nos). Terapiju počinjete uzimati u neko očekivano vrijeme prije pojavevaših alergena, ili čim vam se smetnje jave, i, s obzirom da peludanje uvijek trajne nekoliko tjedana, i terapiju, koju god da uzimate, uzimate najmanje 4-6 tjedana. A ne dva dana ne, tri dana da, i sl. gluposti.