Alergije

Darko Richter, dr. med.

KBC Zagreb
Zagreb, Kišpatićeva 12

Alergija na esmeron

Iva35

Poštovani, moj sin (12god) je imao operaciju tonzila. Tijekom uvoda u anasteziju nakon što je primio esmeron razvio je osip po trupu i vratu koji je kroz nekoliko minuta se povukao. Da li je opcija i učiniti testiranje-klinička farmakologija? Hvala.

Darko Richter, dr. med.

Jeste, ali ne samo na esmeron, nego na sve što je pri uvodu u narkozu dobivao: vjerojatno diazepam ili midazolam, inhalacijski anestetik itd. To morate dobiti napismeno od anesteziologa koji je tamo bio. Osim toga, treba točan opis što se dogodilo, i u kojoj minuti. Dobio malo osipa, i ništa? Što je poduzeto nakon tog osipa, kakav je to bio osip, da li se povukao, ili je trajao, itd., itd.

Iva35

Hvala na odgovoru. Nitko nakon operacije mi nije došao ni rekao što se dogodilo nego na otpusnom pismu piše samo citiram: nakon što je dobio esmeron razvio difuzni makulozni osip trupa i vrata koji se kroz nekoliko minuta povukao. Zbog navedenog se preporuča ne davati esmeron u budućnosti i da učini testiranje. Pošto živimo u Splitu kod nas nema opcije testiranje dijece na lijekove. Idem dalje istraživati gdje da to učinimo....

Darko Richter, dr. med.

Testiranje vam mogu napraviti ja u Poliklinici DrmaPlus u Zagrebu, a mislim da to rade i n aKliničkoj farmakologiji na Rebru. No, oni tstiraju, ali ipak nisu alergolozi. Vama bi na prvom mjestu trebao alergolog.
Inače, perioperativno, najčešće su reakcije na klorheksidin, tj. antiseptik kojim s obilno briše pacijent.

Iva35

U redu, imamo i tu opciju u vidu. U međuvremenu sam sina naručila na Srebrnjak Pedijatrijska klinička farmakologija i toksikologija. Da li je ta opcija u redu jer sve nam je ovo novo? Hvala

Darko Richter, dr. med.

Oni to rade, ali po mojem iskustvu na kraju ne dobijete jasnu rečenicu: ima -nema, smije - ne smije. Idite tamo kad ste već dobili termin. Uvijek se može dopuniti kasnije.